Täby Friskola-Enhagen — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 6–9
I Täby finns Täby Friskola-Enhagen, en friskola (grundskola) med ett meritvärde på 271,1 poäng läsåret 2025/26, klart över rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 8,5 poäng sedan läsåret 2019/20. Lärarbehörigheten är hög — 79,8 % av undervisningen gavs av behöriga lärare.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår. Skolverket avrundar till ~100 % när bara några få elever saknar behörighet, och ett sådant värde visas här som 100,0 %.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 279,6 | 288,0 | 277,3 | 272,4 | 263,3 | 279,5 | 271,1 |
Betyg i årskurs 6
Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).
SALSA: presterar Täby Friskola-Enhagen som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade i linje med vad elevernas bakgrund förutspår (läsåret 2023/24).
Förväntat: 257 p · Faktiskt: 263 p · Avvikelse: +6 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Baserat på elevernas bakgrund (föräldrarnas utbildning, andel nyinvandrade elever och andel pojkar) förväntades ett meritvärde på 257 poäng. Täby Friskola-Enhagen uppnådde 263 poäng — i linje med förväntan. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Täby Friskola-Enhagen
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
79,8 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare (rikssnitt: 73,3 %).
Skolan har i genomsnitt 13,1 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Täby Friskola-Enhagen, Täby
Täby Friskola-Enhagen är en grundskola (friskola) belägen i Täby.
Skolans meritvärde är 271,1 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart över rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 41,4 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 262,3 poäng är meritvärdet högre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan i linje med förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 257 poäng.
Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 279,6 till 271,1 poäng, en minskning med 8,5 poäng.
Lärarbehörigheten är 79,8 %, något över rikssnittet på 73,3 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,9, studiero 6,2 och nöjdhet med skolan 6,4. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 7,1. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Enhagsslingan 23-25, 18740 Täby
Visa på kartaLiknande skolor i Täby
- Kunskapsskolan Täby 271,1 p
- Futuraskolan International Bergtorp 271,9 p
- Vallatorpsskolan 269,5 p
- Skolhagenskolan 273,4 p
Skolor i Täby med liknande meritvärde
Fler skolor i Täby
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Täby Friskola-Enhagen
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Hem- och konsumentkunskap, Engelska, Bild, Musik, Moderna språk, Fysik, Teknik, Biologi, Idrott och hälsa, Geografi, Matematik, Slöjd, Kemi, Religionskunskap, Svenska.
Vanliga frågor om Täby Friskola-Enhagen
Vad är meritvärdet på Täby Friskola-Enhagen?
Meritvärdet på Täby Friskola-Enhagen är 271,1 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Täby Friskola-Enhagen placerar sig över rikssnittet med 41,4 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Täby Friskola-Enhagen är behöriga?
På Täby Friskola-Enhagen har 79,8 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Täby Friskola-Enhagen?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Täby Friskola-Enhagen i linje med förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24.
Vilken typ av skola är Täby Friskola-Enhagen?
Täby Friskola-Enhagen är en friskola i Täby (Grundskola).
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Täby Friskola-Enhagen?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,9, studiero 6,2 och nöjdhet med skolan 6,4. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 7,1. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Hur har meritvärdet på Täby Friskola-Enhagen förändrats de senaste åren?
Meritvärdet på Täby Friskola-Enhagen var 279,6 poäng läsåret 2019/20 och 271,1 poäng läsåret 2025/26 — en minskning med 8,5 poäng under perioden.
Mer statistik om Täby Friskola-Enhagen
- Betyg och meritvärde åk 6
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — hem- och konsumentkunskap
- Se alla skolor i Sverige — engelska
- Se alla skolor i Sverige — bild
- Skolor i Täby — hem- och konsumentkunskap
- Skolor i Täby — engelska
- Skolor i Täby — bild
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →