Täljegymnasiet — gymnasium, betygspoäng 13,5
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
I Södertälje finns Täljegymnasiet, en kommunal gymnasieskola, med 5 nationella program (4 högskoleförberedande program, 1 övrig utbildning). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (4 av 5 program med redovisat värde) är 13,5 poäng (2023/24–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,9 poäng. 78,2 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (15,7 p), lägst Teknikprogrammet (12,4 p).
Högskoleförberedande program (4)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2020/21–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 12,7 | 55,7 % | 47,6 % | 145–250 | 200 |
| Ekonomiprogrammet | 13,2 | 77,2 % | 73,3 % | 240–273 | 190 |
| Naturvetenskapsprogrammet | 15,7 | 93,3 % | 89,7 % | 255–291 | 80 |
| Teknikprogrammet | 12,4 | 86,7 % | 69,6 % | 185–241 | 80 |
Övrig utbildning (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2020/21–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| International Baccalaureate (IB) | – | – | – | – | 60 |
Introduktionsprogram (2)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 60 elever
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
Personal, gymnasiet på Täljegymnasiet
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
83,9 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 13,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Täljegymnasiet, Södertälje
Täljegymnasiet är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Södertälje.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (4 av 5 program med redovisat värde) är 13,5 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,4 poäng.
78,2 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 241 och 291 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 7,8, studiero 5,0 och nöjdhet med skolan 5,6. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2020/21–2022/23.
Kontakt och adress
Erik Dahlbergs väg 3, 15240 Södertälje
http://www.sodertalje.se/taljegymnasiet
Visa på kartaGymnasieskolor nära Täljegymnasiet
Närliggande skolor i Södertälje
Fler skolor i Södertälje
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Täljegymnasiet
Vilka gymnasieprogram finns på Täljegymnasiet?
Täljegymnasiet erbjuder 5 nationella program: högskoleförberedande program (Samhällsvetenskapsprogrammet, Ekonomiprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet); övrig utbildning (International Baccalaureate (IB)).
Vad är betygspoängen på Täljegymnasiet?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Täljegymnasiet är 13,5 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (15,7 p), lägst Teknikprogrammet (12,4 p).
Hur många av eleverna på Täljegymnasiet blir behöriga till högskolan?
78,2 % av eleverna på Täljegymnasiet är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Täljegymnasiet?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 241 och 291 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Täljegymnasiet är behöriga?
83,9 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 13,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Täljegymnasiet?
Täljegymnasiet har omkring 670 elever (2025/26).
Mer statistik om Täljegymnasiet
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →