Teknik & Servicegymnasiet — gymnasium, betygspoäng 12,2
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Stockholm · Älvsjö
Gymnasieskola
I Älvsjö finns Teknik & Servicegymnasiet, en fristående gymnasieskola, med 5 nationella program (3 yrkesprogram, 2 riksrekryterande utbildningar). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 5 program med redovisat värde) är 12,2 poäng (2023/24–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 14,5 poäng. 78,6 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Industritekniska programmet (12,6 p), lägst El- och energiprogrammet (11,8 p).
Yrkesprogram (3)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2021/22) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| El- och energiprogrammet | 11,8 | 78,6 % | 66,7 % | 160–193 | 70 |
| Industritekniska programmet | 12,6 | – | 71,4 % | 108–218 | 60 |
| Hantverksprogrammet | – | – | – | – | – |
Riksrekryterande utbildning (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2021/22) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Guldsmedsutbildningen | – | – | – | 148–193 | 10 |
| Tågteknikutbildningen | – | – | – | 218–247 | 10 |
Personal, gymnasiet på Teknik & Servicegymnasiet
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är 43,8 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 14,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Teknik & Servicegymnasiet, Stockholm
Teknik & Servicegymnasiet är ett gymnasium (friskola) belägen i Älvsjö. Skolan tillhör Stockholm kommun.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 5 program med redovisat värde) är 12,2 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,7 poäng.
78,6 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 193 och 247 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,7, studiero 5,7 och nöjdhet med skolan 7,6. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2021/22.
Kontakt och adress
Varuvägen 9A, plan 6, 12530 Älvsjö
Visa på kartaGymnasieskolor nära Teknik & Servicegymnasiet
- Elektrikergymnasiet
- Innovitaskolan Joriels Anpassade gymnasium
- Kung Saga Gymnasium
- Midsommarkransens gymnasium, gysär
Närliggande skolor i Stockholm
Fler skolor i Stockholm
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Teknik & Servicegymnasiet
Vilka gymnasieprogram finns på Teknik & Servicegymnasiet?
Teknik & Servicegymnasiet erbjuder 5 nationella program: yrkesprogram (El- och energiprogrammet, Industritekniska programmet, Hantverksprogrammet); riksrekryterande utbildning (Guldsmedsutbildningen, Tågteknikutbildningen).
Vad är betygspoängen på Teknik & Servicegymnasiet?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Teknik & Servicegymnasiet är 12,2 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Industritekniska programmet (12,6 p), lägst El- och energiprogrammet (11,8 p).
Hur många av eleverna på Teknik & Servicegymnasiet blir behöriga till högskolan?
78,6 % av eleverna på Teknik & Servicegymnasiet är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Hur höga är antagningspoängen till Teknik & Servicegymnasiet?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 193 och 247 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Teknik & Servicegymnasiet är behöriga?
Lärarbehörigheten är 43,8 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 14,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Teknik & Servicegymnasiet?
Teknik & Servicegymnasiet har omkring 150 elever (2025/26).
Mer statistik om Teknik & Servicegymnasiet
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →