Teknikum 1 — gymnasium, betygspoäng 11,7
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Teknikum 1 är en kommunal gymnasieskola i Växjö med 2 nationella program (2 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 11,7 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,6 poäng. 37,8 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Vård- och omsorgsprogrammet (11,7 p), lägst Barn- och fritidsprogrammet (11,6 p).
Yrkesprogram (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Barn- och fritidsprogrammet | 11,6 | 33,3 % | 63,0 % | 163–195 | 120 |
| Vård- och omsorgsprogrammet | 11,7 | 42,3 % | 57,1 % | 188–221 | 100 |
Introduktionsprogram (2)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 10 elever
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
Personal, gymnasiet på Teknikum 1
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
72,3 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 15,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Teknikum 1, Växjö
Teknikum 1 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Växjö.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 11,7 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 2,3 poäng.
37,8 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 195 och 221 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 7,3, studiero 5,8 och nöjdhet med skolan 5,2. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Gamla Norrvägen 6-8, 35243 Växjö
Visa på kartaGymnasieskolor nära Teknikum 1
Närliggande skolor i Växjö
Fler skolor i Växjö
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Teknikum 1
Vilka gymnasieprogram finns på Teknikum 1?
Teknikum 1 erbjuder 2 nationella program: yrkesprogram (Barn- och fritidsprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Teknikum 1?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Teknikum 1 är 11,7 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Vård- och omsorgsprogrammet (11,7 p), lägst Barn- och fritidsprogrammet (11,6 p).
Hur många av eleverna på Teknikum 1 blir behöriga till högskolan?
37,8 % av eleverna på Teknikum 1 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Hur höga är antagningspoängen till Teknikum 1?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 195 och 221 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Teknikum 1 är behöriga?
72,3 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 15,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Teknikum 1?
Teknikum 1 har omkring 240 elever (2025/26).
Mer statistik om Teknikum 1
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →