Teknikum 4 — gymnasium, betygspoäng 11,0
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Teknikum 4 i Växjö är en kommunal gymnasieskola med 3 nationella program (1 högskoleförberedande program, 2 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 3 program med redovisat värde) är 11,0 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,6 poäng. 21,2 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har El- och energiprogrammet (11,2 p), lägst VVS- och fastighetsprogrammet (10,7 p).
Högskoleförberedande program (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Teknikprogrammet | – | – | – | – | 10 |
Yrkesprogram (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| El- och energiprogrammet | 11,2 | 21,2 % | 66,1 % | 173–225 | 160 |
| VVS- och fastighetsprogrammet | 10,7 | – | 77,8 % | 185–210 | 50 |
Personal, gymnasiet på Teknikum 4
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är 66,9 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 12,3 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Teknikum 4, Växjö
Teknikum 4 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Växjö.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 3 program med redovisat värde) är 11,0 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 3,0 poäng.
21,2 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 210 och 225 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,3, studiero 6,5 och nöjdhet med skolan 6,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Gamla Norrvägen 6-8, 35243 Växjö
https://www.vaxjo.se/sidor/forskola-och-skola/gymnasieskola/teknikum.html
Visa på kartaGymnasieskolor nära Teknikum 4
Närliggande skolor i Växjö
Fler skolor i Växjö
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Teknikum 4
Vilka gymnasieprogram finns på Teknikum 4?
Teknikum 4 erbjuder 3 nationella program: högskoleförberedande program (Teknikprogrammet); yrkesprogram (El- och energiprogrammet, VVS- och fastighetsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Teknikum 4?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Teknikum 4 är 11,0 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har El- och energiprogrammet (11,2 p), lägst VVS- och fastighetsprogrammet (10,7 p).
Hur många av eleverna på Teknikum 4 blir behöriga till högskolan?
21,2 % av eleverna på Teknikum 4 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Hur höga är antagningspoängen till Teknikum 4?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 210 och 225 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Teknikum 4 är behöriga?
Lärarbehörigheten är 66,9 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 12,3 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Teknikum 4?
Teknikum 4 har omkring 210 elever (2025/26).
Mer statistik om Teknikum 4
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →