Tibble Gymnasium Campus Kista — gymnasium, betygspoäng 14,5
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Stockholm · Kista
Gymnasieskola
Tibble Gymnasium Campus Kista är en fristående gymnasieskola i Kista med 3 nationella program (3 högskoleförberedande program). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,5 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 14,5 poäng. 100,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Ekonomiprogrammet (14,9 p), lägst Samhällsvetenskapsprogrammet (14,3 p).
Högskoleförberedande program (3)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekonomiprogrammet | 14,9 | 100,0 % | 70,6 % | 208–240 | 90 |
| Naturvetenskapsprogrammet | 14,3 | 100,0 % | 73,7 % | 255–288 | 90 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 14,3 | 100,0 % | 90,7 % | 218–242 | 90 |
Personal, gymnasiet på Tibble Gymnasium Campus Kista
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är 64,9 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 16,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Tibble Gymnasium Campus Kista, Stockholm
Tibble Gymnasium Campus Kista är ett gymnasium (friskola) belägen i Kista. Skolan tillhör Stockholm kommun.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,5 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,6 poäng.
100,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 240 och 288 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 7,9, studiero 6,1 och nöjdhet med skolan 6,1. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2021/22–2022/23.
Kontakt och adress
Isafjordsgatan 30 B, 16440 Kista
Visa på kartaGymnasieskolor nära Tibble Gymnasium Campus Kista
- Stockholm Science & Innovation School 78433202, SSIS
- Spånga Gymnasium 52333875
- Spånga Gymnasium 91792285, sär
- Grillska Gymnasiet Kungsholmen
Närliggande skolor i Stockholm
Fler skolor i Stockholm
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Tibble Gymnasium Campus Kista
Vilka gymnasieprogram finns på Tibble Gymnasium Campus Kista?
Tibble Gymnasium Campus Kista erbjuder 3 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Tibble Gymnasium Campus Kista?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Tibble Gymnasium Campus Kista är 14,5 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Ekonomiprogrammet (14,9 p), lägst Samhällsvetenskapsprogrammet (14,3 p).
Hur många av eleverna på Tibble Gymnasium Campus Kista blir behöriga till högskolan?
100,0 % av eleverna på Tibble Gymnasium Campus Kista är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Tibble Gymnasium Campus Kista?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 240 och 288 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Tibble Gymnasium Campus Kista är behöriga?
Lärarbehörigheten är 64,9 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 16,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Tibble Gymnasium Campus Kista?
Tibble Gymnasium Campus Kista har omkring 270 elever (2025/26).
Mer statistik om Tibble Gymnasium Campus Kista
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →