Torsbergsgymnasiet RO4 — gymnasium, betygspoäng 14,7
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Torsbergsgymnasiet RO4 i Bollnäs är en gymnasieskola som drivs av ett kommunalförbund med 5 nationella program (3 högskoleförberedande program, 1 yrkesprogram, 1 övrig utbildning). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 5 program med redovisat värde) är 14,7 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 14,1 poäng. 88,1 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Samhällsvetenskapsprogrammet (15,3 p), lägst Ekonomiprogrammet (14,3 p).
Högskoleförberedande program (3)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekonomiprogrammet | 14,3 | 100,0 % | 90,9 % | 165–248 | 90 |
| Estetiska programmet | 14,4 | 76,2 % | 73,7 % | 175–252 | 70 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 15,3 | 88,2 % | 66,7 % | 188–243 | 60 |
Yrkesprogram (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Vård- och omsorgsprogrammet | – | – | – | – | 10 |
Övrig utbildning (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| International Baccalaureate (IB) | – | – | – | – | 20 |
Introduktionsprogram (3)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 60 elever
- Introduktionsprogram: Språkintroduktion — 10 elever
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
Personal, gymnasiet på Torsbergsgymnasiet RO4
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är 62,1 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 9,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Torsbergsgymnasiet RO4, Bollnäs
Torsbergsgymnasiet RO4 är ett gymnasium (skola som drivs av ett kommunalförbund) belägen i Bollnäs.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 5 program med redovisat värde) är 14,7 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,8 poäng.
88,1 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 243 och 252 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 7,9, studiero 6,4 och nöjdhet med skolan 6,6. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2021/22–2022/23.
Kontakt och adress
Läroverksgatan 36, 82133 Bollnäs
Visa på kartaGymnasieskolor nära Torsbergsgymnasiet RO4
Närliggande skolor i Bollnäs
Fler skolor i Bollnäs
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Torsbergsgymnasiet RO4
Vilka gymnasieprogram finns på Torsbergsgymnasiet RO4?
Torsbergsgymnasiet RO4 erbjuder 5 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Estetiska programmet, Samhällsvetenskapsprogrammet); yrkesprogram (Vård- och omsorgsprogrammet); övrig utbildning (International Baccalaureate (IB)).
Vad är betygspoängen på Torsbergsgymnasiet RO4?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Torsbergsgymnasiet RO4 är 14,7 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Samhällsvetenskapsprogrammet (15,3 p), lägst Ekonomiprogrammet (14,3 p).
Hur många av eleverna på Torsbergsgymnasiet RO4 blir behöriga till högskolan?
88,1 % av eleverna på Torsbergsgymnasiet RO4 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Torsbergsgymnasiet RO4?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 243 och 252 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Torsbergsgymnasiet RO4 är behöriga?
Lärarbehörigheten är 62,1 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 9,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Torsbergsgymnasiet RO4?
Torsbergsgymnasiet RO4 har omkring 320 elever (2025/26).
Mer statistik om Torsbergsgymnasiet RO4
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →