Betygskartan
Meny

Torsbergsgymnasiet RO5 — gymnasium, betygspoäng 13,1

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Bollnäs

Gymnasium Kommunalförbund

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

I Bollnäs finns Torsbergsgymnasiet RO5, en gymnasieskola som drivs av ett kommunalförbund, med 11 nationella program (11 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (5 av 11 program med redovisat värde) är 13,1 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 14,1 poäng. 68,8 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

13,1 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 -0,8 mot snittet för alla program (oviktat)
68,8 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över det enda programmet med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. Bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval
70,6 % Behöriga lärare -7,1 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
320 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Barn- och fritidsprogrammet (14,7 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (11,7 p).

Yrkesprogram (11)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Bygg- och anläggningsprogrammet 12,8 – 81,8 % 155–219 70
Vård- och omsorgsprogrammet 13,0 68,8 % 86,7 % 93–214 50
Fordons- och transportprogrammet 11,7 – 64,7 % 93–173 30
Industritekniska programmet 13,4 – 86,7 % 83–183 30
Barn- och fritidsprogrammet 14,7 – – 195–212 20
Restaurang- och livsmedelsprogrammet – – – 128–194 20
Frisör- och stylistprogrammet – – – 115–237 10
Försäljnings- och serviceprogrammet – – – 200–200 10
Hotell- och turismprogrammet – – – – 10
Naturbruksprogrammet – – – – 10
Hantverksprogrammet – – – – –
Introduktionsprogram (2)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 30 elever
  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever

Personal, gymnasiet på Torsbergsgymnasiet RO5

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

70,6 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 8,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

7,7 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,8 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,5)
6,1 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,5)
6,8 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (7,2)

Sammanfattning — Torsbergsgymnasiet RO5, Bollnäs

Torsbergsgymnasiet RO5 är ett gymnasium (skola som drivs av ett kommunalförbund) belägen i Bollnäs.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (5 av 11 program med redovisat värde) är 13,1 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,8 poäng.

68,8 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 173 och 237 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 7,7, studiero 6,1 och nöjdhet med skolan 6,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2021/22–2022/23.

Kontakt och adress

Läroverksgatan 36, 82133 Bollnäs

010-4541166

http://www.hufb.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Torsbergsgymnasiet RO5

Närliggande skolor i Bollnäs

Fler skolor i Bollnäs

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Torsbergsgymnasiet RO5

Vilka gymnasieprogram finns på Torsbergsgymnasiet RO5?

Torsbergsgymnasiet RO5 erbjuder 11 nationella program: yrkesprogram (Bygg- och anläggningsprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet, Fordons- och transportprogrammet, Industritekniska programmet, Barn- och fritidsprogrammet, Restaurang- och livsmedelsprogrammet, Frisör- och stylistprogrammet, Försäljnings- och serviceprogrammet, Hotell- och turismprogrammet, Naturbruksprogrammet, Hantverksprogrammet).

Vad är betygspoängen på Torsbergsgymnasiet RO5?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Torsbergsgymnasiet RO5 är 13,1 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Barn- och fritidsprogrammet (14,7 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (11,7 p).

Hur många av eleverna på Torsbergsgymnasiet RO5 blir behöriga till högskolan?

68,8 % av eleverna på Torsbergsgymnasiet RO5 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Hur höga är antagningspoängen till Torsbergsgymnasiet RO5?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 173 och 237 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Torsbergsgymnasiet RO5 är behöriga?

70,6 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 8,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Torsbergsgymnasiet RO5?

Torsbergsgymnasiet RO5 har omkring 320 elever (2025/26).

Mer statistik om Torsbergsgymnasiet RO5

← Se alla skolor i Bollnäs

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →