Tumba gymnasium — gymnasium, betygspoäng 15,1
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Botkyrka · Tumba
Gymnasieskola
Tumba gymnasium är en kommunal gymnasieskola i Tumba med 9 nationella program (6 högskoleförberedande program, 3 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 15,1 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 14,3 poäng. 87,1 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Ekonomiprogrammet (16,3 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (12,5 p).
Högskoleförberedande program (6)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekonomiprogrammet | 16,3 | 95,7 % | 95,7 % | 273–302 | 290 |
| Naturvetenskapsprogrammet | 15,8 | 90,4 % | 89,7 % | 300–321 | 250 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 15,1 | 97,0 % | 95,2 % | 168–283 | 230 |
| Teknikprogrammet | 15,8 | 93,5 % | 84,4 % | 193–284 | 210 |
| Estetiska programmet | 15,8 | 91,1 % | 87,8 % | 135–247 | 110 |
| Humanistiska programmet | 15,6 | 94,1 % | 93,8 % | 230–274 | 50 |
Yrkesprogram (3)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| El- och energiprogrammet | 14,6 | 48,1 % | 98,1 % | 223–252 | 170 |
| Restaurang- och livsmedelsprogrammet | 14,6 | – | 93,8 % | 200–224 | 40 |
| Fordons- och transportprogrammet | 12,5 | – | 76,9 % | – | 20 |
Introduktionsprogram (2)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 10 elever
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
Personal, gymnasiet på Tumba gymnasium
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 92,9 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 13,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Tumba gymnasium, Botkyrka
Tumba gymnasium är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Tumba. Skolan tillhör Botkyrka kommun.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 15,1 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,2 poäng.
87,1 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 224 och 321 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,6, studiero 6,9 och nöjdhet med skolan 7,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Utbildningsvägen 2, 14740 Tumba
Visa på kartaGymnasieskolor nära Tumba gymnasium
- Skyttbrinks gymnasium
- Södertörns Gymnasium
- S:t Botvids gymnasium
- S:t Botvids anpassade gymnasieskola
Närliggande skolor i Botkyrka
Fler skolor i Botkyrka
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Tumba gymnasium
Vilka gymnasieprogram finns på Tumba gymnasium?
Tumba gymnasium erbjuder 9 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet, Estetiska programmet, Humanistiska programmet); yrkesprogram (El- och energiprogrammet, Restaurang- och livsmedelsprogrammet, Fordons- och transportprogrammet).
Vad är betygspoängen på Tumba gymnasium?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Tumba gymnasium är 15,1 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Ekonomiprogrammet (16,3 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (12,5 p).
Hur många av eleverna på Tumba gymnasium blir behöriga till högskolan?
87,1 % av eleverna på Tumba gymnasium är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Tumba gymnasium?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 224 och 321 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Tumba gymnasium är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 92,9 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 13,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Tumba gymnasium?
Tumba gymnasium har omkring 1380 elever (2025/26).
Mer statistik om Tumba gymnasium
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →