Betygskartan
Meny

Uddevalla gymnasieskola, Östrabo 1 TE — gymnasium, betygspoäng 14,9

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Uddevalla

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Uddevalla gymnasieskola, Östrabo 1 TE i Uddevalla är en kommunal gymnasieskola med 1 nationellt program (1 högskoleförberedande program). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,9 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 13,3 poäng. 88,3 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

14,9 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 + 1,0 mot snittet för alla program (oviktat)
88,3 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över det enda programmet med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. + 6,5 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
86,9 % Behöriga lärare + 9,2 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
290 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högskoleförberedande program (1)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Teknikprogrammet 14,9 88,3 % 84,4 % 205–270 290

Personal, gymnasiet på Uddevalla gymnasieskola, Östrabo 1 TE

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

86,9 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 11,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,9 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,5)
6,1 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,5)
7,8 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) +0,6 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (7,2)

Sammanfattning — Uddevalla gymnasieskola, Östrabo 1 TE, Uddevalla

Uddevalla gymnasieskola, Östrabo 1 TE är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Uddevalla.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,9 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,0 poäng.

88,3 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel) för Teknikprogrammet är 270,0 poäng (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,9, studiero 6,1 och nöjdhet med skolan 7,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Kämpegatan 36, 45132 Uddevalla

0522-696850

http://www.gymnasiet.uddevalla.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Uddevalla gymnasieskola, Östrabo 1 TE

Närliggande skolor i Uddevalla

Fler skolor i Uddevalla

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Uddevalla gymnasieskola, Östrabo 1 TE

Vilka gymnasieprogram finns på Uddevalla gymnasieskola, Östrabo 1 TE?

Uddevalla gymnasieskola, Östrabo 1 TE erbjuder 1 nationellt program: högskoleförberedande program (Teknikprogrammet).

Vad är betygspoängen på Uddevalla gymnasieskola, Östrabo 1 TE?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Uddevalla gymnasieskola, Östrabo 1 TE är 14,9 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.

Hur många av eleverna på Uddevalla gymnasieskola, Östrabo 1 TE blir behöriga till högskolan?

88,3 % av eleverna på Uddevalla gymnasieskola, Östrabo 1 TE är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till Uddevalla gymnasieskola, Östrabo 1 TE?

Antagningspoängen (medel) för Teknikprogrammet är 270,0 poäng (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Uddevalla gymnasieskola, Östrabo 1 TE är behöriga?

86,9 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 11,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Uddevalla gymnasieskola, Östrabo 1 TE?

Uddevalla gymnasieskola, Östrabo 1 TE har omkring 290 elever (2025/26).

Mer statistik om Uddevalla gymnasieskola, Östrabo 1 TE

← Se alla skolor i Uddevalla

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →