Betygskartan
Meny

Uddevalla gymnasieskola, Östrabo Y VF — gymnasium, betygspoäng 12,6

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Uddevalla

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

I Uddevalla finns Uddevalla gymnasieskola, Östrabo Y VF, en kommunal gymnasieskola, med 2 nationella program (2 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (1 av 2 program med redovisat värde) är 12,6 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,3 poäng.

12,6 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 -1,3 mot snittet för alla program (oviktat)
88,7 % Behöriga lärare + 11,0 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
50 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Yrkesprogram (2)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
VVS- och fastighetsprogrammet 12,6 – 100,0 % 155–191 50
Bygg- och anläggningsprogrammet – – – 148–181 –
Introduktionsprogram (1)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever

Personal, gymnasiet på Uddevalla gymnasieskola, Östrabo Y VF

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är hög — 88,7 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 9,3 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

9,0 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,5 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,5)
6,7 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,5)
7,5 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) +0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (7,2)

Sammanfattning — Uddevalla gymnasieskola, Östrabo Y VF, Uddevalla

Uddevalla gymnasieskola, Östrabo Y VF är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Uddevalla.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (1 av 2 program med redovisat värde) är 12,6 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,3 poäng.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 181 och 191 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 9,0, studiero 6,7 och nöjdhet med skolan 7,5. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Infanterivägen 1, 45134 Uddevalla

0522-697470

http://www.gymnasiet.uddevalla.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Uddevalla gymnasieskola, Östrabo Y VF

Närliggande skolor i Uddevalla

Fler skolor i Uddevalla

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Uddevalla gymnasieskola, Östrabo Y VF

Vilka gymnasieprogram finns på Uddevalla gymnasieskola, Östrabo Y VF?

Uddevalla gymnasieskola, Östrabo Y VF erbjuder 2 nationella program: yrkesprogram (VVS- och fastighetsprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet).

Vad är betygspoängen på Uddevalla gymnasieskola, Östrabo Y VF?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Uddevalla gymnasieskola, Östrabo Y VF är 12,6 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.

Hur höga är antagningspoängen till Uddevalla gymnasieskola, Östrabo Y VF?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 181 och 191 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Uddevalla gymnasieskola, Östrabo Y VF är behöriga?

Lärarbehörigheten är hög — 88,7 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 9,3 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Uddevalla gymnasieskola, Östrabo Y VF?

Uddevalla gymnasieskola, Östrabo Y VF har omkring 50 elever (2025/26).

Vilken typ av skola är Uddevalla gymnasieskola, Östrabo Y VF?

Uddevalla gymnasieskola, Östrabo Y VF är en kommunal skola i Uddevalla (Gymnasium).

Mer statistik om Uddevalla gymnasieskola, Östrabo Y VF

← Se alla skolor i Uddevalla

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →