Uddevalla gymnasieskola, Sinclair ES — gymnasium, betygspoäng 14,2
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Uddevalla gymnasieskola, Sinclair ES är en kommunal gymnasieskola i Uddevalla med 2 nationella program (2 högskoleförberedande program). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (1 av 2 program med redovisat värde) är 14,2 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 13,3 poäng. 65,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högskoleförberedande program (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Estetiska programmet | 14,2 | 65,5 % | 45,2 % | 130–237 | 250 |
| Teknikprogrammet | – | – | – | – | 10 |
Introduktionsprogram (1)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
Personal, gymnasiet på Uddevalla gymnasieskola, Sinclair ES
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 97,2 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 8,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Uddevalla gymnasieskola, Sinclair ES, Uddevalla
Uddevalla gymnasieskola, Sinclair ES är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Uddevalla.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (1 av 2 program med redovisat värde) är 14,2 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.
65,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel) för Estetiska programmet är 236,7 poäng (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,2, studiero 6,2 och nöjdhet med skolan 7,6. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Östergatan 18, 45130 Uddevalla
http://www.gymnasiet.uddevalla.se
Visa på kartaGymnasieskolor nära Uddevalla gymnasieskola, Sinclair ES
- Uddevalla gymnasieskola, Sinclair BF
- Uddevalla gymnasieskola, Sinclair FS
- Uddevalla gymnasieskola, Anpassad gymnasieskola Individuella programmet
- Uddevalla gymnasieskola, Agneberg HT
Närliggande skolor i Uddevalla
Fler skolor i Uddevalla
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Uddevalla gymnasieskola, Sinclair ES
Vilka gymnasieprogram finns på Uddevalla gymnasieskola, Sinclair ES?
Uddevalla gymnasieskola, Sinclair ES erbjuder 2 nationella program: högskoleförberedande program (Estetiska programmet, Teknikprogrammet).
Vad är betygspoängen på Uddevalla gymnasieskola, Sinclair ES?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Uddevalla gymnasieskola, Sinclair ES är 14,2 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.
Hur många av eleverna på Uddevalla gymnasieskola, Sinclair ES blir behöriga till högskolan?
65,5 % av eleverna på Uddevalla gymnasieskola, Sinclair ES är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Uddevalla gymnasieskola, Sinclair ES?
Antagningspoängen (medel) för Estetiska programmet är 236,7 poäng (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Uddevalla gymnasieskola, Sinclair ES är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 97,2 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 8,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Uddevalla gymnasieskola, Sinclair ES?
Uddevalla gymnasieskola, Sinclair ES har omkring 250 elever (2025/26).
Mer statistik om Uddevalla gymnasieskola, Sinclair ES
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →