Ullvi3 — gymnasium, betygspoäng 12,6
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Ullvi3 är en kommunal gymnasieskola i Köping med 4 nationella program (2 högskoleförberedande program, 2 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 4 program med redovisat värde) är 12,6 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,5 poäng. 73,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (14,2 p), lägst Industritekniska programmet (11,0 p).
Högskoleförberedande program (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Teknikprogrammet | 14,2 | 100,0 % | 87,5 % | 198–277 | 50 |
| Naturvetenskapsprogrammet | – | – | – | – | 10 |
Yrkesprogram (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| El- och energiprogrammet | 12,7 | 47,8 % | 83,3 % | 158–219 | 80 |
| Industritekniska programmet | 11,0 | – | – | 93–157 | 40 |
Personal, gymnasiet på Ullvi3
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 93,0 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 9,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Ullvi3, Köping
Ullvi3 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Köping.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 4 program med redovisat värde) är 12,6 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,3 poäng.
73,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 157 och 277 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,9, studiero 6,9 och nöjdhet med skolan 7,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Badvägen 1, 73185 Köping
Visa på kartaGymnasieskolor nära Ullvi3
Närliggande skolor i Köping
Fler skolor i Köping
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Ullvi3
Vilka gymnasieprogram finns på Ullvi3?
Ullvi3 erbjuder 4 nationella program: högskoleförberedande program (Teknikprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet); yrkesprogram (El- och energiprogrammet, Industritekniska programmet).
Vad är betygspoängen på Ullvi3?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Ullvi3 är 12,6 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (14,2 p), lägst Industritekniska programmet (11,0 p).
Hur många av eleverna på Ullvi3 blir behöriga till högskolan?
73,9 % av eleverna på Ullvi3 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Ullvi3?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 157 och 277 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Ullvi3 är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 93,0 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 9,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Ullvi3?
Ullvi3 har omkring 180 elever (2025/26).
Mer statistik om Ullvi3
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →