Ullvi4 — gymnasium, betygspoäng 14,3
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
I Köping finns Ullvi4, en kommunal gymnasieskola, med 4 nationella program (1 högskoleförberedande program, 3 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,3 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 13,5 poäng. 73,1 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (15,8 p), lägst Vård- och omsorgsprogrammet (13,2 p).
Högskoleförberedande program (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Naturvetenskapsprogrammet | 15,8 | 93,8 % | 81,3 % | 183–279 | 50 |
Yrkesprogram (3)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Fordons- och transportprogrammet | 13,5 | – | 70,6 % | 118–181 | 80 |
| Barn- och fritidsprogrammet | 14,7 | 52,4 % | 60,0 % | 80–182 | 60 |
| Vård- och omsorgsprogrammet | 13,2 | – | – | 103–187 | 50 |
Introduktionsprogram (1)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 10 elever
Personal, gymnasiet på Ullvi4
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 96,5 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 10,4 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Ullvi4, Köping
Ullvi4 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Köping.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,3 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,4 poäng.
73,1 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 181 och 279 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 7,7, studiero 6,0 och nöjdhet med skolan 6,2. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2021/22–2022/23.
Kontakt och adress
Badvägen 1, 73185 Köping
Visa på kartaGymnasieskolor nära Ullvi4
Närliggande skolor i Köping
Fler skolor i Köping
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Ullvi4
Vilka gymnasieprogram finns på Ullvi4?
Ullvi4 erbjuder 4 nationella program: högskoleförberedande program (Naturvetenskapsprogrammet); yrkesprogram (Fordons- och transportprogrammet, Barn- och fritidsprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Ullvi4?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Ullvi4 är 14,3 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (15,8 p), lägst Vård- och omsorgsprogrammet (13,2 p).
Hur många av eleverna på Ullvi4 blir behöriga till högskolan?
73,1 % av eleverna på Ullvi4 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Ullvi4?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 181 och 279 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Ullvi4 är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 96,5 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 10,4 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Ullvi4?
Ullvi4 har omkring 240 elever (2025/26).
Mer statistik om Ullvi4
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →