Vallåsskolan F-9 — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 1–9 · Förskoleklass · Fritidshem
Vallåsskolan F-9 i Halmstad är en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 206,6 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Gymnasiebehörigheten är 69,6 %, vilket är under rikssnittet. Lärarbehörigheten är hög — 81,7 % av undervisningen gavs av behöriga lärare.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
SALSA: presterar Vallåsskolan F-9 som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Betygskartan har ingen SALSA-analys för den här skolenheten. Skolverket redovisar SALSA bara för skolenheter som har minst 15 elever i årskurs 9 och bakgrundsuppgifter om minst 75 procent av eleverna, så skolor utan årskurs 9 saknar alltid SALSA.
Behöriga lärare på Vallåsskolan F-9
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
81,7 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare (rikssnitt: 73,3 %).
Skolan har i genomsnitt 11,4 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Vallåsskolan F-9, Halmstad
Vallåsskolan F-9 är en grundskola (kommunal skola) belägen i Halmstad.
Skolans meritvärde är 206,6 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 23,1 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 227,4 poäng är meritvärdet lägre.
Lärarbehörigheten är 81,7 %, något över rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörigheten är 69,6 %, under rikssnittet på 83,5 %. Det innebär att fler elever än genomsnittet saknar behörighet att söka gymnasiets yrkesprogram.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,3, studiero 5,3 och nöjdhet med skolan 6,1. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Vallås centrum, 30252 Halmstad
Visa på kartaLiknande skolor i Halmstad
- Östergårdsskolan 4-9 207,9 p
- Furulundsskolan 7-9 210,2 p
- Österledskolan 7-9 213,1 p
- Klaraskolan 6-9 214,7 p
Skolor i Halmstad med liknande meritvärde
Fler skolor i Halmstad
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Vallåsskolan F-9
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Bild, Musik. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Historia, Religionskunskap, Teknik, Samhällskunskap, Geografi, Moderna språk, Kemi, Biologi, Svenska som andraspråk, Matematik, Fysik.
Vanliga frågor om Vallåsskolan F-9
Vad är meritvärdet på Vallåsskolan F-9?
Meritvärdet på Vallåsskolan F-9 är 206,6 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Vallåsskolan F-9 placerar sig under rikssnittet med 23,1 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Vallåsskolan F-9 är behöriga?
På Vallåsskolan F-9 har 81,7 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vilken typ av skola är Vallåsskolan F-9?
Vallåsskolan F-9 är en kommunal skola i Halmstad (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Vallåsskolan F-9?
På Vallåsskolan F-9 är 69,6 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Vallåsskolan F-9?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,3, studiero 5,3 och nöjdhet med skolan 6,1. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Är Vallåsskolan F-9 en kommunal skola eller friskola?
Vallåsskolan F-9 är en kommunal skola i Halmstad av typen Grundskola.
Mer statistik om Vallåsskolan F-9
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — bild
- Se alla skolor i Sverige — musik
- Se alla skolor i Sverige — hem- och konsumentkunskap
- Skolor i Halmstad — bild
- Skolor i Halmstad — musik
- Skolor i Halmstad — hem- och konsumentkunskap
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →