Värner Rydénskolan F-6 — meritvärde 2022/23 och skolfakta
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 1–6 · Förskoleklass · Fritidshem
Värner Rydénskolan F-6 i Malmö är en kommunal skola med grundskolans årskurs 1–6. Meritvärdet bygger på slutbetygen i årskurs 9, och eftersom skolan i dag inte har årskurs 9 finns inget meritvärde för läsåret 2025/26.
Meritvärden från tidigare läsår visas i trenden nedan.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 |
|---|---|---|---|
| 192,2 | 169,7 | 167,4 | 155,3 |
Betyg i årskurs 6
Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen.
SALSA: presterar Värner Rydénskolan F-6 som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 30 poäng sämre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2022/23).
Förväntat: 186 p · Faktiskt: 155 p · Avvikelse: -30 p · Läsåret 2022/23
SALSA avser läsåret 2022/23, tre läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen. Skolverket avrundar värdena var för sig, så avvikelsen kan skilja en poäng från differensen.
Baserat på elevernas bakgrund var det förväntade meritvärdet 186 poäng. Värner Rydénskolan F-6 uppnådde 155 poäng — 30 poäng under förväntan. Uppgifterna gäller läsåret 2022/23 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Värner Rydénskolan F-6
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Lärarbehörigheten på Värner Rydénskolan F-6 är 51,8 % — lägre än rikssnittet på 73,3 %.
Skolan har i genomsnitt 10,9 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Värner Rydénskolan F-6, Malmö
Värner Rydénskolan F-6 är en grundskola (kommunal skola) belägen i Malmö.
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade skolan 30 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2022/23. Det förväntade meritvärdet var 186 poäng och skolan nådde 155 poäng.
Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 192,2 till 155,3 poäng, en minskning med 36,9 poäng.
Lärarbehörigheten är 51,8 %, klart under rikssnittet på 73,3 %. Det innebär att en relativt stor andel av undervisningen bedrivs av lärare utan formell behörighet i ämnet.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Vårdnadshavare: studiero 8,0 och nöjdhet med barnets skola 6,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Hårds väg 5, 21367 Malmö
Visa på kartaSkolor nära Värner Rydénskolan F-6
- Värner Rydénskolan 7-9 203,8 p
- Örtagårdsskolan - Anpassad grundskola
- Örtagårdsskolan F-6
- Örtagårdsskolan 7-9 216,2 p
Närliggande skolor i Malmö
Fler skolor i Malmö
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2022/23 — Värner Rydénskolan F-6
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2022/23.
Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Idrott och hälsa, Slöjd, Engelska, Musik, Teknik, Matematik, Geografi, Samhällskunskap, Svenska som andraspråk, Religionskunskap, Kemi, Historia, Fysik, Biologi.
Vanliga frågor om Värner Rydénskolan F-6
Hur stor andel av lärarna på Värner Rydénskolan F-6 är behöriga?
På Värner Rydénskolan F-6 har 51,8 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Värner Rydénskolan F-6?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Värner Rydénskolan F-6 30 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2022/23 (förväntat 186, faktiskt 155 poäng).
Vilken typ av skola är Värner Rydénskolan F-6?
Värner Rydénskolan F-6 är en kommunal skola i Malmö (Grundskola).
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Värner Rydénskolan F-6?
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Vårdnadshavare: studiero 8,0 och nöjdhet med barnets skola 6,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Hur har meritvärdet på Värner Rydénskolan F-6 förändrats de senaste åren?
Meritvärdet på Värner Rydénskolan F-6 var 192,2 poäng läsåret 2019/20 och 155,3 poäng läsåret 2022/23 — en minskning med 36,9 poäng under perioden.
Är Värner Rydénskolan F-6 en kommunal skola eller friskola?
Värner Rydénskolan F-6 är en kommunal skola i Malmö av typen Grundskola.
Mer statistik om Värner Rydénskolan F-6
- Betyg och meritvärde åk 6
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — bild
- Se alla skolor i Sverige — moderna språk
- Se alla skolor i Sverige — hem- och konsumentkunskap
- Skolor i Malmö — bild
- Skolor i Malmö — moderna språk
- Skolor i Malmö — hem- och konsumentkunskap
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →