Betygskartan
Meny

Västerviks gymnasium Rektorsområde 1 — gymnasium, betygspoäng 13,9

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Västervik

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Västerviks gymnasium Rektorsområde 1 är en kommunal gymnasieskola i Västervik med 9 nationella program (2 högskoleförberedande program, 6 yrkesprogram, 1 riksrekryterande utbildning). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (5 av 9 program med redovisat värde) är 13,9 poäng (2022/23–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 14,2 poäng. 66,7 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

13,9 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2022/23–2024/25 0,0 mot snittet för alla program (oviktat)
66,7 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över det enda programmet med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. Bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval
69,7 % Behöriga lärare -8,0 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
270 Elever totalt

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Hantverksprogrammet (15,8 p), lägst Bygg- och anläggningsprogrammet (12,9 p).

Högskoleförberedande program (2)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Teknikprogrammet – – – – 60
Ekonomiprogrammet – – – – 10

Yrkesprogram (6)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
El- och energiprogrammet 13,7 – 100,0 % 213–239 60
Industritekniska programmet 13,1 – 73,7 % 108–187 60
Bygg- och anläggningsprogrammet 12,9 – 73,3 % 83–176 40
Frisör- och stylistprogrammet – – – 213–259 10
Hantverksprogrammet 15,8 – – – –
Vård- och omsorgsprogrammet 13,8 66,7 % 76,9 % 118–202 –

Riksrekryterande utbildning (1)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Finsnickeriutbildningen – – – 158–194 10
Introduktionsprogram (3)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 10 elever
  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever

Personal, gymnasiet på Västerviks gymnasium Rektorsområde 1

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

69,7 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 9,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

9,0 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,7 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
6,9 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,5 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
7,4 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) +0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Västerviks gymnasium Rektorsområde 1, Västervik

Västerviks gymnasium Rektorsområde 1 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Västervik.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (5 av 9 program med redovisat värde) är 13,9 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.

66,7 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 176 och 259 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 9,0, studiero 6,9 och nöjdhet med skolan 7,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2021/22–2022/23.

Kontakt och adress

Östersjövägen 6, 59332 Västervik

010-3554300

https://www.vastervik.se/Forskola-skola-och-utbildning/Gymnasium/Gymnasieskolor-i-kommunen/Vasterviks-Gymnasium/

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Västerviks gymnasium Rektorsområde 1

Närliggande skolor i Västervik

Fler skolor i Västervik

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Västerviks gymnasium Rektorsområde 1

Vilka gymnasieprogram finns på Västerviks gymnasium Rektorsområde 1?

Västerviks gymnasium Rektorsområde 1 erbjuder 9 nationella program: högskoleförberedande program (Teknikprogrammet, Ekonomiprogrammet); yrkesprogram (El- och energiprogrammet, Industritekniska programmet, Bygg- och anläggningsprogrammet, Frisör- och stylistprogrammet, Hantverksprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet); riksrekryterande utbildning (Finsnickeriutbildningen).

Vad är betygspoängen på Västerviks gymnasium Rektorsområde 1?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Västerviks gymnasium Rektorsområde 1 är 13,9 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Hantverksprogrammet (15,8 p), lägst Bygg- och anläggningsprogrammet (12,9 p).

Hur många av eleverna på Västerviks gymnasium Rektorsområde 1 blir behöriga till högskolan?

66,7 % av eleverna på Västerviks gymnasium Rektorsområde 1 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Hur höga är antagningspoängen till Västerviks gymnasium Rektorsområde 1?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 176 och 259 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Västerviks gymnasium Rektorsområde 1 är behöriga?

69,7 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 9,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Västerviks gymnasium Rektorsområde 1?

Västerviks gymnasium Rektorsområde 1 har omkring 270 elever (senaste läsåret).

Mer statistik om Västerviks gymnasium Rektorsområde 1

← Se alla skolor i Västervik

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →