Västerviks gymnasium Rektorsområde 2 — gymnasium, betygspoäng 14,9
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola · Anpassad gymnasieskola
Västerviks gymnasium Rektorsområde 2 är en kommunal gymnasieskola i Västervik med 3 nationella program (2 högskoleförberedande program, 1 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 3 program med redovisat värde) är 14,9 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 14,2 poäng. 72,7 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (15,2 p), lägst Vård- och omsorgsprogrammet (14,6 p).
Högskoleförberedande program (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2020/21–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Naturvetenskapsprogrammet | 15,2 | 87,1 % | 83,9 % | 285–317 | 90 |
| Teknikprogrammet | – | – | – | 158–231 | 10 |
Yrkesprogram (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2020/21–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Vård- och omsorgsprogrammet | 14,6 | 58,3 % | 73,3 % | – | 70 |
Introduktionsprogram (1)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
Personal, gymnasiet på Västerviks gymnasium Rektorsområde 2
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
75,6 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 10,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Västerviks gymnasium Rektorsområde 2, Västervik
Västerviks gymnasium Rektorsområde 2 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Västervik.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 3 program med redovisat värde) är 14,9 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,0 poäng.
72,7 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 231 och 317 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 7,8, studiero 7,7 och nöjdhet med skolan 7,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2020/21–2022/23.
Kontakt och adress
Östersjövägen 6, 59332 Västervik
Visa på kartaGymnasieskolor nära Västerviks gymnasium Rektorsområde 2
- Västerviks gymnasium Rektorsområde 3
- Västerviks gymnasium Rektorsområde 4
- Västerviks gymnasium Rektorsområde 1
- Gamlebygymnasiet
Närliggande skolor i Västervik
Fler skolor i Västervik
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Västerviks gymnasium Rektorsområde 2
Vilka gymnasieprogram finns på Västerviks gymnasium Rektorsområde 2?
Västerviks gymnasium Rektorsområde 2 erbjuder 3 nationella program: högskoleförberedande program (Naturvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet); yrkesprogram (Vård- och omsorgsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Västerviks gymnasium Rektorsområde 2?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Västerviks gymnasium Rektorsområde 2 är 14,9 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (15,2 p), lägst Vård- och omsorgsprogrammet (14,6 p).
Hur många av eleverna på Västerviks gymnasium Rektorsområde 2 blir behöriga till högskolan?
72,7 % av eleverna på Västerviks gymnasium Rektorsområde 2 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Västerviks gymnasium Rektorsområde 2?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 231 och 317 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Västerviks gymnasium Rektorsområde 2 är behöriga?
75,6 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 10,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Västerviks gymnasium Rektorsområde 2?
Västerviks gymnasium Rektorsområde 2 har omkring 160 elever (2025/26).
Mer statistik om Västerviks gymnasium Rektorsområde 2
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →