Betygskartan
Meny

Västra Stenhagenskolan — betyg och meritvärde 2025/26

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .

Uppsala

Grundskola Kommunal

Grundskola åk 7–9

Skolans webbplats Jämför skola Skicka till partner

I Uppsala finns Västra Stenhagenskolan, en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 228,7 poäng läsåret 2025/26, något under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har legat relativt stabilt de senaste åren. Gymnasiebehörigheten är 77,4 %, vilket är under rikssnittet. Lärarbehörigheten är hög — 85,1 % av undervisningen gavs av behöriga lärare.

228,7 Meritvärde åk 9 Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p. 2025/26 -1,0 mot rikssnittet -16,8 mot kommunsnittet
85,1 % Behöriga lärare + 11,8 procentenheter mot rikssnittet
Meritvärde 2025/26 228,7 p
0 85 170 255 340

Meritvärdet är summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. A=20, B=17,5 … F=0. Max 340 p. Rikssnitt grundskola: 229,7 p. Rikssnittet avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26).

Gymnasiebehörighet per program

Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.

77,4 % Yrkesprogram (YR)
77,4 % Estetiska (ES)
72,0 % SA / EK / HU
72,0 % NA / TE

Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.

Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.

13,2 NP Svenska
10,8 NP Matematik
16,2 NP Engelska

Meritvärde över tid

↓1,7 sedan 2019/20
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
230,4229,0208,8215,1233,7242,4228,7

Betyg i årskurs 6

Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).

52,2 % Godkänt betyg (lägst E) i alla ämnen, åk 6 (2024/25)
23 Elever i åk 6 med betyg (2024/25)

Mer om åk 6 på Västra Stenhagenskolan →

SALSA: presterar Västra Stenhagenskolan som förväntat? (?)

SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.

Presterade över förväntan 2023/24SALSA ?

Skolan presterade 11 poäng bättre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).

Förväntat: 223 p · Faktiskt: 234 p · Avvikelse: +11 p · Läsåret 2023/24

SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.

Baserat på elevernas bakgrund var det förväntade meritvärdet 223 poäng. Västra Stenhagenskolan uppnådde 234 poäng — 11 poäng över förväntan. Eleverna fick alltså ett högre meritvärde än modellen förväntar sig utifrån bakgrundsfaktorerna. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).

Behöriga lärare på Västra Stenhagenskolan

Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Lärarbehörigheten på Västra Stenhagenskolan är hög: 85,1 % jämfört med rikssnittet på 73,3 %.

Skolan har i genomsnitt 11,2 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,2 Trygghet, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,8)
6,0 Studiero, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (5,7)
6,9 Nöjdhet med barnets skola, vårdnadshavare (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) +0,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,7)
7,1 Nöjdhet med skolan, elever åk 8 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) +1,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (5,9)

Sammanfattning — Västra Stenhagenskolan, Uppsala

Västra Stenhagenskolan är en grundskola (kommunal skola) belägen i Uppsala.

Skolans meritvärde är 228,7 poäng (läsåret 2025/26), vilket är något under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 1,0 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 245,5 poäng är meritvärdet lägre.

Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan 11 poäng över förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet baserat på elevunderlaget var 223 poäng och skolan nådde 234 poäng.

Meritvärdet har legat relativt stabilt de senaste åren, mellan 228,7 och 230,4 poäng.

Lärarbehörigheten på skolan är hög — 85,1 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, är legitimerade och behöriga, att jämföra med rikssnittet på 73,3 %.

Gymnasiebehörigheten är 77,4 %, under rikssnittet på 83,5 %. Det innebär att fler elever än genomsnittet saknar behörighet att söka gymnasiets yrkesprogram.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,2, studiero 6,0 och nöjdhet med skolan 7,1. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,9. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.

Kontakt och adress

Herrhagsvägen 8, 75267 Uppsala

018-7278825

http://vastrastenhagenskolan.uppsala.se

Visa på karta

Liknande skolor i Uppsala

Skolor i Uppsala med liknande meritvärde

Fler skolor i Uppsala

Relevanta topplistor

Ämnesbetyg 2025/26 — Västra Stenhagenskolan

Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.

Starka ämnen (snitt C eller högre): Slöjd, Idrott och hälsa. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Kemi, Matematik, Svenska som andraspråk.

Vanliga frågor om Västra Stenhagenskolan

Vad är meritvärdet på Västra Stenhagenskolan?

Meritvärdet på Västra Stenhagenskolan är 228,7 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Västra Stenhagenskolan placerar sig under rikssnittet med 1,0 poäng.

Hur stor andel av lärarna på Västra Stenhagenskolan är behöriga?

På Västra Stenhagenskolan har 85,1 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Vad säger SALSA om Västra Stenhagenskolan?

Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Västra Stenhagenskolan 11 poäng över förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 223, faktiskt 234 poäng).

Vilken typ av skola är Västra Stenhagenskolan?

Västra Stenhagenskolan är en kommunal skola i Uppsala (Grundskola).

Vad är gymnasiebehörigheten på Västra Stenhagenskolan?

På Västra Stenhagenskolan är 77,4 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.

Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Västra Stenhagenskolan?

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,2, studiero 6,0 och nöjdhet med skolan 7,1. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,9. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Mer statistik om Västra Stenhagenskolan

← Se alla skolor i Uppsala

Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →