VBU Högbergsskolan 2 — gymnasium, betygspoäng 14,0
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
VBU Högbergsskolan 2 är en gymnasieskola som drivs av ett kommunalförbund i Ludvika med 4 nationella program (2 högskoleförberedande program, 2 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,0 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 13,9 poäng. 70,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (15,3 p), lägst El- och energiprogrammet (13,0 p).
Högskoleförberedande program (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Naturvetenskapsprogrammet | 15,3 | 76,9 % | 68,8 % | 180–253 | 50 |
| Teknikprogrammet | 14,3 | 75,0 % | 52,6 % | 208–238 | 50 |
Yrkesprogram (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| El- och energiprogrammet | 13,0 | 58,1 % | 92,6 % | 153–206 | 90 |
| Industritekniska programmet | 13,4 | – | 80,0 % | 115–174 | 60 |
Introduktionsprogram (4)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 80 elever
- Introduktionsprogram: Språkintroduktion — 10 elever
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
- Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever
Personal, gymnasiet på VBU Högbergsskolan 2
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
72,0 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 10,4 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — VBU Högbergsskolan 2, Ludvika
VBU Högbergsskolan 2 är ett gymnasium (skola som drivs av ett kommunalförbund) belägen i Ludvika.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,0 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.
70,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 174 och 253 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,7, studiero 6,5 och nöjdhet med skolan 6,9. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Bergsgatan 12, 77134 Ludvika
Visa på kartaGymnasieskolor nära VBU Högbergsskolan 2
Närliggande skolor i Ludvika
Fler skolor i Ludvika
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om VBU Högbergsskolan 2
Vilka gymnasieprogram finns på VBU Högbergsskolan 2?
VBU Högbergsskolan 2 erbjuder 4 nationella program: högskoleförberedande program (Naturvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet); yrkesprogram (El- och energiprogrammet, Industritekniska programmet).
Vad är betygspoängen på VBU Högbergsskolan 2?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på VBU Högbergsskolan 2 är 14,0 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (15,3 p), lägst El- och energiprogrammet (13,0 p).
Hur många av eleverna på VBU Högbergsskolan 2 blir behöriga till högskolan?
70,0 % av eleverna på VBU Högbergsskolan 2 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till VBU Högbergsskolan 2?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 174 och 253 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på VBU Högbergsskolan 2 är behöriga?
72,0 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 10,4 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på VBU Högbergsskolan 2?
VBU Högbergsskolan 2 har omkring 340 elever (2025/26).
Mer statistik om VBU Högbergsskolan 2
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →