Betygskartan
Meny

VBU Malmen — gymnasium, betygspoäng 12,8

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Ludvika · Grängesberg

Gymnasium Kommunalförbund

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

VBU Malmen i Grängesberg är en gymnasieskola som drivs av ett kommunalförbund med 2 nationella program (2 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 12,8 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,9 poäng.

12,8 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 -1,1 mot snittet för alla program (oviktat)
38,5 % Behöriga lärare -39,2 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
110 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Bygg- och anläggningsprogrammet (13,2 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (12,4 p).

Yrkesprogram (2)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Fordons- och transportprogrammet 12,4 – 92,3 % 180–227 60
Bygg- och anläggningsprogrammet 13,2 – 88,9 % 185–210 50
Introduktionsprogram (1)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever

Personal, gymnasiet på VBU Malmen

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är 38,5 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 6,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

9,3 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,8 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,5)
5,5 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -1,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,5)
8,3 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) +1,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (7,2)

Sammanfattning — VBU Malmen, Ludvika

VBU Malmen är ett gymnasium (skola som drivs av ett kommunalförbund) belägen i Grängesberg. Skolan tillhör Ludvika kommun.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 12,8 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,1 poäng.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 210 och 227 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 9,3, studiero 5,5 och nöjdhet med skolan 8,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Bergsmansvägen 44, 77240 Grängesberg

0240-86500

http://www.vbu.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära VBU Malmen

Närliggande skolor i Ludvika

Fler skolor i Ludvika

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om VBU Malmen

Vilka gymnasieprogram finns på VBU Malmen?

VBU Malmen erbjuder 2 nationella program: yrkesprogram (Fordons- och transportprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet).

Vad är betygspoängen på VBU Malmen?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på VBU Malmen är 12,8 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Bygg- och anläggningsprogrammet (13,2 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (12,4 p).

Hur höga är antagningspoängen till VBU Malmen?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 210 och 227 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på VBU Malmen är behöriga?

Lärarbehörigheten är 38,5 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 6,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på VBU Malmen?

VBU Malmen har omkring 110 elever (2025/26).

Vilken typ av skola är VBU Malmen?

VBU Malmen är en skola som drivs av ett kommunalförbund i Ludvika (Gymnasium).

Mer statistik om VBU Malmen

← Se alla skolor i Ludvika

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →