Vimmerby gymnasium 3 — gymnasium, betygspoäng 13,1
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
I Vimmerby finns Vimmerby gymnasium 3, en kommunal gymnasieskola, med 6 nationella program (2 högskoleförberedande program, 4 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (4 av 6 program med redovisat värde) är 13,1 poäng (2021/22–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,7 poäng. 79,1 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (14,5 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (10,6 p).
Högskoleförberedande program (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2019/20–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Teknikprogrammet | 14,5 | 86,7 % | 81,3 % | 163–238 | 60 |
| Naturvetenskapsprogrammet | – | – | – | – | 10 |
Yrkesprogram (4)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2019/20–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| El- och energiprogrammet | 13,6 | – | 92,3 % | 213–238 | 50 |
| Fordons- och transportprogrammet | 10,6 | – | 73,3 % | 113–168 | 20 |
| Industritekniska programmet | – | – | – | 143–181 | 20 |
| Vård- och omsorgsprogrammet | 13,7 | 71,4 % | 100,0 % | 180–221 | 20 |
Introduktionsprogram (1)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
Personal, gymnasiet på Vimmerby gymnasium 3
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är 67,6 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 10,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Vimmerby gymnasium 3, Vimmerby
Vimmerby gymnasium 3 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Vimmerby.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (4 av 6 program med redovisat värde) är 13,1 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,8 poäng.
79,1 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 168 och 238 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,8, studiero 6,3 och nöjdhet med skolan 7,2. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2019/20–2022/23.
Kontakt och adress
Drottninggatan 25, 59836 Vimmerby
https://www.vimmerby.se/gymnasium
Visa på kartaGymnasieskolor nära Vimmerby gymnasium 3
Närliggande skolor i Vimmerby och Kalmar län
Fler skolor i Vimmerby
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Vimmerby gymnasium 3
Vilka gymnasieprogram finns på Vimmerby gymnasium 3?
Vimmerby gymnasium 3 erbjuder 6 nationella program: högskoleförberedande program (Teknikprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet); yrkesprogram (El- och energiprogrammet, Fordons- och transportprogrammet, Industritekniska programmet, Vård- och omsorgsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Vimmerby gymnasium 3?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Vimmerby gymnasium 3 är 13,1 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (14,5 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (10,6 p).
Hur många av eleverna på Vimmerby gymnasium 3 blir behöriga till högskolan?
79,1 % av eleverna på Vimmerby gymnasium 3 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Vimmerby gymnasium 3?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 168 och 238 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Vimmerby gymnasium 3 är behöriga?
Lärarbehörigheten är 67,6 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 10,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Vimmerby gymnasium 3?
Vimmerby gymnasium 3 har omkring 170 elever (2025/26).
Mer statistik om Vimmerby gymnasium 3
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →