Hultsfreds gymnasium 3 — gymnasium, betygspoäng 14,3
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola · Anpassad gymnasieskola
I Hultsfred finns Hultsfreds gymnasium 3, en kommunal gymnasieskola, med 2 nationella program (1 högskoleförberedande program, 1 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,3 poäng (2022/23–2023/24), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 14,0 poäng. 100,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (15,5 p), lägst El- och energiprogrammet (13,1 p).
Högskoleförberedande program (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Naturvetenskapsprogrammet | 15,5 | – | – | 148–241 | 40 |
Yrkesprogram (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| El- och energiprogrammet | 13,1 | 100,0 % | – | 113–165 | 20 |
Personal, gymnasiet på Hultsfreds gymnasium 3
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
73,4 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 5,8 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Hultsfreds gymnasium 3, Hultsfred
Hultsfreds gymnasium 3 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Hultsfred.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,3 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,4 poäng.
100,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 165 och 241 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,3, studiero 7,6 och nöjdhet med skolan 6,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25.
Kontakt och adress
Stora Torget 3, 57730 Hultsfred
Visa på kartaGymnasieskolor nära Hultsfreds gymnasium 3
Närliggande skolor i Hultsfred och Kalmar län
Fler skolor i Hultsfred
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Hultsfreds gymnasium 3
Vilka gymnasieprogram finns på Hultsfreds gymnasium 3?
Hultsfreds gymnasium 3 erbjuder 2 nationella program: högskoleförberedande program (Naturvetenskapsprogrammet); yrkesprogram (El- och energiprogrammet).
Vad är betygspoängen på Hultsfreds gymnasium 3?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Hultsfreds gymnasium 3 är 14,3 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (15,5 p), lägst El- och energiprogrammet (13,1 p).
Hur många av eleverna på Hultsfreds gymnasium 3 blir behöriga till högskolan?
100,0 % av eleverna på Hultsfreds gymnasium 3 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Hur höga är antagningspoängen till Hultsfreds gymnasium 3?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 165 och 241 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Hultsfreds gymnasium 3 är behöriga?
73,4 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 5,8 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Hultsfreds gymnasium 3?
Hultsfreds gymnasium 3 har omkring 60 elever (2025/26).
Mer statistik om Hultsfreds gymnasium 3
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →