YBC, Young Business Creatives — gymnasium, betygspoäng 15,4
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
YBC, Young Business Creatives är en kommunal gymnasieskola i Nacka med 3 nationella program (3 högskoleförberedande program). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 15,4 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 14,0 poäng. 95,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Ekonomiprogrammet (16,0 p), lägst Naturvetenskapsprogrammet (14,3 p).
Högskoleförberedande program (3)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekonomiprogrammet | 16,0 | 96,8 % | 96,9 % | 173–297 | 500 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 15,9 | 100,0 % | 100,0 % | 213–282 | 390 |
| Naturvetenskapsprogrammet | 14,3 | 89,3 % | 80,0 % | 285–301 | 90 |
Personal, gymnasiet på YBC, Young Business Creatives
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 92,1 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 20,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — YBC, Young Business Creatives, Nacka
YBC, Young Business Creatives är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Nacka.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 15,4 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,5 poäng.
95,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 282 och 301 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,6, studiero 6,6 och nöjdhet med skolan 8,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Marcusplatsen 7, 13134 Nacka
Visa på kartaGymnasieskolor nära YBC, Young Business Creatives
Närliggande skolor i Nacka
Fler skolor i Nacka
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om YBC, Young Business Creatives
Vilka gymnasieprogram finns på YBC, Young Business Creatives?
YBC, Young Business Creatives erbjuder 3 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet).
Vad är betygspoängen på YBC, Young Business Creatives?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på YBC, Young Business Creatives är 15,4 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Ekonomiprogrammet (16,0 p), lägst Naturvetenskapsprogrammet (14,3 p).
Hur många av eleverna på YBC, Young Business Creatives blir behöriga till högskolan?
95,4 % av eleverna på YBC, Young Business Creatives är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till YBC, Young Business Creatives?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 282 och 301 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på YBC, Young Business Creatives är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 92,1 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 20,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på YBC, Young Business Creatives?
YBC, Young Business Creatives har omkring 980 elever (2025/26).
Mer statistik om YBC, Young Business Creatives
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →