Yrkesgymnasiet Gävle — gymnasium, betygspoäng 13,6
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Yrkesgymnasiet Gävle är en fristående gymnasieskola i Gävle med 8 nationella program (8 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (4 av 8 program med redovisat värde) är 13,6 poäng (2022/23–2023/24), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 13,6 poäng.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har VVS- och fastighetsprogrammet (15,0 p), lägst Industritekniska programmet (11,9 p).
Yrkesprogram (8)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2021/22) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Bygg- och anläggningsprogrammet | 14,3 | – | 66,7 % | 90–126 | 30 |
| El- och energiprogrammet | – | – | – | 128–194 | 30 |
| VVS- och fastighetsprogrammet | 15,0 | – | – | 100–167 | 30 |
| Vård- och omsorgsprogrammet | 13,3 | – | – | 108–173 | 30 |
| Fordons- och transportprogrammet | – | – | – | 110–152 | 20 |
| Industritekniska programmet | 11,9 | – | – | 80–98 | 20 |
| Frisör- och stylistprogrammet | – | – | – | 128–170 | 10 |
| Hantverksprogrammet | – | – | – | – | – |
Introduktionsprogram (1)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
Personal, gymnasiet på Yrkesgymnasiet Gävle
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 89,8 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 14,4 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Yrkesgymnasiet Gävle, Gävle
Yrkesgymnasiet Gävle är ett gymnasium (friskola) belägen i Gävle.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (4 av 8 program med redovisat värde) är 13,6 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 98 och 194 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 9,1, studiero 7,5 och nöjdhet med skolan 8,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2021/22.
Kontakt och adress
Riggargatan 15, 80286 Gävle
http://www.yrkesgymnasiet.se/gavle/
Visa på kartaGymnasieskolor nära Yrkesgymnasiet Gävle
- Praktiska Gymnasiet Gävle
- Affärsgymnasiet Gävle
- NTI Gymnasiet Gävle
- Drottning Blankas Gymnasieskola Gävle
Närliggande skolor i Gävle
Fler skolor i Gävle
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Yrkesgymnasiet Gävle
Vilka gymnasieprogram finns på Yrkesgymnasiet Gävle?
Yrkesgymnasiet Gävle erbjuder 8 nationella program: yrkesprogram (Bygg- och anläggningsprogrammet, El- och energiprogrammet, VVS- och fastighetsprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet, Fordons- och transportprogrammet, Industritekniska programmet, Frisör- och stylistprogrammet, Hantverksprogrammet).
Vad är betygspoängen på Yrkesgymnasiet Gävle?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Yrkesgymnasiet Gävle är 13,6 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har VVS- och fastighetsprogrammet (15,0 p), lägst Industritekniska programmet (11,9 p).
Hur höga är antagningspoängen till Yrkesgymnasiet Gävle?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 98 och 194 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Yrkesgymnasiet Gävle är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 89,8 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 14,4 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Yrkesgymnasiet Gävle?
Yrkesgymnasiet Gävle har omkring 180 elever (2025/26).
Vilken typ av skola är Yrkesgymnasiet Gävle?
Yrkesgymnasiet Gävle är en friskola i Gävle (Gymnasium).
Mer statistik om Yrkesgymnasiet Gävle
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →