Yrkesgymnasiet Huddinge — gymnasium, betygspoäng 13,5
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
I Huddinge finns Yrkesgymnasiet Huddinge, en fristående gymnasieskola, med 9 nationella program (9 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (6 av 9 program med redovisat värde) är 13,5 poäng (2022/23–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 13,4 poäng. 68,8 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har VVS- och fastighetsprogrammet (14,7 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (11,9 p).
Yrkesprogram (9)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2018/19–2020/21) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| El- och energiprogrammet | 13,3 | – | 100,0 % | 183–201 | 30 |
| Vård- och omsorgsprogrammet | 13,9 | 68,8 % | 90,9 % | 113–173 | 30 |
| Frisör- och stylistprogrammet | – | – | – | 98–159 | 20 |
| Försäljnings- och serviceprogrammet | – | – | – | 103–187 | 20 |
| Fordons- och transportprogrammet | 11,9 | – | – | 105–172 | 20 |
| Industritekniska programmet | – | – | – | 123–193 | 20 |
| VVS- och fastighetsprogrammet | 14,7 | – | 85,7 % | 95–147 | 20 |
| Bygg- och anläggningsprogrammet | 13,0 | – | – | 105–170 | 10 |
| Hantverksprogrammet | 14,0 | – | – | – | – |
Introduktionsprogram (2)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 70 elever
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 40 elever
Personal, gymnasiet på Yrkesgymnasiet Huddinge
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är 59,8 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 20,8 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Yrkesgymnasiet Huddinge, Huddinge
Yrkesgymnasiet Huddinge är ett gymnasium (friskola) belägen i Huddinge.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (6 av 9 program med redovisat värde) är 13,5 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,4 poäng.
68,8 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 147 och 201 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,5, studiero 6,1 och nöjdhet med skolan 6,2. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2018/19–2020/21.
Kontakt och adress
Regulatorvägen 221, 14149 Huddinge
http://www.yrkesgymnasiet.se/huddinge/
Visa på kartaGymnasieskolor nära Yrkesgymnasiet Huddinge
Närliggande skolor i Huddinge
Fler skolor i Huddinge
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Yrkesgymnasiet Huddinge
Vilka gymnasieprogram finns på Yrkesgymnasiet Huddinge?
Yrkesgymnasiet Huddinge erbjuder 9 nationella program: yrkesprogram (El- och energiprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet, Frisör- och stylistprogrammet, Försäljnings- och serviceprogrammet, Fordons- och transportprogrammet, Industritekniska programmet, VVS- och fastighetsprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet, Hantverksprogrammet).
Vad är betygspoängen på Yrkesgymnasiet Huddinge?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Yrkesgymnasiet Huddinge är 13,5 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har VVS- och fastighetsprogrammet (14,7 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (11,9 p).
Hur många av eleverna på Yrkesgymnasiet Huddinge blir behöriga till högskolan?
68,8 % av eleverna på Yrkesgymnasiet Huddinge är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Hur höga är antagningspoängen till Yrkesgymnasiet Huddinge?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 147 och 201 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Yrkesgymnasiet Huddinge är behöriga?
Lärarbehörigheten är 59,8 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 20,8 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Yrkesgymnasiet Huddinge?
Yrkesgymnasiet Huddinge har omkring 310 elever (2025/26).
Mer statistik om Yrkesgymnasiet Huddinge
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →