Yrkesgymnasiet Norrköping — gymnasium, betygspoäng 12,9
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
I Norrköping finns Yrkesgymnasiet Norrköping, en fristående gymnasieskola, med 4 nationella program (4 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 4 program med redovisat värde) är 12,9 poäng (2022/23–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,7 poäng.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har El- och energiprogrammet (13,4 p), lägst Barn- och fritidsprogrammet (12,4 p).
Yrkesprogram (4)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| El- och energiprogrammet | 13,4 | – | 92,3 % | 205–237 | 50 |
| Bygg- och anläggningsprogrammet | 13,0 | – | – | 85–167 | 40 |
| Barn- och fritidsprogrammet | 12,4 | – | – | 80–167 | 30 |
| Fordons- och transportprogrammet | – | – | – | 108–170 | 20 |
Introduktionsprogram (2)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
- Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever
Personal, gymnasiet på Yrkesgymnasiet Norrköping
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är 61,9 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 20,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Yrkesgymnasiet Norrköping, Norrköping
Yrkesgymnasiet Norrköping är ett gymnasium (friskola) belägen i Norrköping.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 4 program med redovisat värde) är 12,9 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,0 poäng.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 167 och 237 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,3, studiero 6,4 och nöjdhet med skolan 7,2. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Södra Promenaden 60, 60239 Norrköping
http://www.yrkesgymnasiet.se/norrkoping
Visa på kartaGymnasieskolor nära Yrkesgymnasiet Norrköping
Närliggande skolor i Norrköping
Fler skolor i Norrköping
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Yrkesgymnasiet Norrköping
Vilka gymnasieprogram finns på Yrkesgymnasiet Norrköping?
Yrkesgymnasiet Norrköping erbjuder 4 nationella program: yrkesprogram (El- och energiprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet, Barn- och fritidsprogrammet, Fordons- och transportprogrammet).
Vad är betygspoängen på Yrkesgymnasiet Norrköping?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Yrkesgymnasiet Norrköping är 12,9 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har El- och energiprogrammet (13,4 p), lägst Barn- och fritidsprogrammet (12,4 p).
Hur höga är antagningspoängen till Yrkesgymnasiet Norrköping?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 167 och 237 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Yrkesgymnasiet Norrköping är behöriga?
Lärarbehörigheten är 61,9 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 20,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Yrkesgymnasiet Norrköping?
Yrkesgymnasiet Norrköping har omkring 150 elever (2025/26).
Vilken typ av skola är Yrkesgymnasiet Norrköping?
Yrkesgymnasiet Norrköping är en friskola i Norrköping (Gymnasium).
Mer statistik om Yrkesgymnasiet Norrköping
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →