Betygskartan
Meny

Yrkesgymnasiet Skarpnäck — gymnasium, betygspoäng 14,9

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Stockholm · Skarpnäck

Gymnasium Friskola

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

I Skarpnäck finns Yrkesgymnasiet Skarpnäck, en fristående gymnasieskola, med 8 nationella program (8 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 8 program med redovisat värde) är 14,9 poäng (2021/22–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 14,5 poäng. 95,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

14,9 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2021/22–2024/25 + 1,0 mot snittet för alla program (oviktat)
95,9 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 2 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. Bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval
74,9 % Behöriga lärare -2,8 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
260 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Hotell- och turismprogrammet (16,0 p), lägst El- och energiprogrammet (13,5 p).

Yrkesprogram (8)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2018/19) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Hotell- och turismprogrammet 16,0 91,7 % – 95–147 30
El- och energiprogrammet 13,5 – 60,0 % 153–177 20
Försäljnings- och serviceprogrammet – – – 88–152 20
Vård- och omsorgsprogrammet 15,3 100,0 % – 88–172 20
Bygg- och anläggningsprogrammet – – – 118–151 10
Frisör- och stylistprogrammet – – – 90–141 10
Fordons- och transportprogrammet – – – 135–135 10
Hantverksprogrammet – – – – –
Introduktionsprogram (2)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 100 elever
  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 40 elever

Personal, gymnasiet på Yrkesgymnasiet Skarpnäck

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

74,9 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 19,5 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,8 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,5)
6,5 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,5)
6,7 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -0,5 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (7,2)

Sammanfattning — Yrkesgymnasiet Skarpnäck, Stockholm

Yrkesgymnasiet Skarpnäck är ett gymnasium (friskola) belägen i Skarpnäck. Skolan tillhör Stockholm kommun.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 8 program med redovisat värde) är 14,9 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,0 poäng.

95,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 135 och 177 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,8, studiero 6,5 och nöjdhet med skolan 6,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2018/19.

Kontakt och adress

Flygfältsgatan 11, 12830 Skarpnäck

090-124600

http://www.yrkesgymnasiet.se/Skarpnack/

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Yrkesgymnasiet Skarpnäck

Närliggande skolor i Stockholm

Fler skolor i Stockholm

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Yrkesgymnasiet Skarpnäck

Vilka gymnasieprogram finns på Yrkesgymnasiet Skarpnäck?

Yrkesgymnasiet Skarpnäck erbjuder 8 nationella program: yrkesprogram (Hotell- och turismprogrammet, El- och energiprogrammet, Försäljnings- och serviceprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet, Frisör- och stylistprogrammet, Fordons- och transportprogrammet, Hantverksprogrammet).

Vad är betygspoängen på Yrkesgymnasiet Skarpnäck?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Yrkesgymnasiet Skarpnäck är 14,9 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Hotell- och turismprogrammet (16,0 p), lägst El- och energiprogrammet (13,5 p).

Hur många av eleverna på Yrkesgymnasiet Skarpnäck blir behöriga till högskolan?

95,9 % av eleverna på Yrkesgymnasiet Skarpnäck är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Hur höga är antagningspoängen till Yrkesgymnasiet Skarpnäck?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 135 och 177 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Yrkesgymnasiet Skarpnäck är behöriga?

74,9 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 19,5 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Yrkesgymnasiet Skarpnäck?

Yrkesgymnasiet Skarpnäck har omkring 260 elever (2025/26).

Mer statistik om Yrkesgymnasiet Skarpnäck

← Se alla skolor i Stockholm

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →