Kommuner med lägst genomsnittlig lärarbehörighet per skolenhet
Ranking av kommuner efter lägst genomsnittlig lärarbehörighet per grundskoleenhet läsåret 2025/26. Kommunens värde är ett ovägt genomsnitt av grundskoleenheternas andel lärare (omräknat till heltidstjänster) med lärarlegitimation och behörighet, inte Skolverkets och Koladas kommuntal.
Varje grundskoleenhet väger lika i kommunens värde, oavsett storlek. Per skolenhet är lärarbehörighet Skolverkets mått på andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, som har lärarlegitimation och behörighet för sin undervisning: att undervisa i grundskolan, i sina undervisningsämnen och i de årskurser de undervisar i. Andelen räknas på den tid lärarna undervisar i ämnen och årskurser de är behöriga för. I Skolverkets och Koladas kommuntal (N15813) räknas i stället alla lärares heltidstjänster i kommunen samman. Kommuner med svagt skatteunderlag och svårigheter att rekrytera lärare tenderar att ha lägre behörighet.
| Plats | Kommun | Skolenheter (alla skolformer) | Meritvärde (snitt) | Lärarbehörighet 2025/26 (ovägt snitt av skolenheter) |
|---|---|---|---|---|
| #1 | Överkalix | 5 | 214,9 | 40,0 % |
| #2 | Ragunda | 6 | 209,0 | 43,7 % |
| #3 | Åsele | 5 | 218,6 | 45,3 % |
| #4 | Övertorneå | 6 | 204,1 | 46,7 % |
| #5 | Högsby | 5 | 217,9 | 47,7 % |
| #6 | Strömsund | 12 | 207,6 | 48,3 % |
| #7 | Sorsele | 5 | 223,5 | 48,8 % |
| #8 | Gällivare | 19 | 197,2 | 50,0 % |
| #9 | Ludvika | 23 | 206,8 | 51,3 % |
| #10 | Strömstad | 15 | 221,7 | 51,6 % |
| #11 | Flen | 14 | 216,0 | 51,8 % |
| #11 | Älvdalen | 5 | 216,5 | 51,8 % |
| #13 | Söderhamn | 22 | 216,3 | 51,9 % |
| #14 | Kiruna | 27 | 223,0 | 53,6 % |
| #15 | Arjeplog | 4 | 229,9 | 54,6 % |
| #15 | Nordanstig | 9 | 210,4 | 54,6 % |
| #17 | Pajala | 11 | 221,5 | 55,0 % |
| #18 | Skinnskatteberg | 1 | 230,7 | 55,1 % |
| #19 | Fagersta | 11 | 202,7 | 55,4 % |
| #20 | Jokkmokk | 9 | 228,9 | 56,3 % |
| #21 | Sollefteå | 17 | 204,9 | 57,6 % |
| #22 | Töreboda | 12 | 198,3 | 57,7 % |
| #23 | Malung-Sälen | 9 | 228,5 | 58,0 % |
| #24 | Tierp | 19 | 191,7 | 58,1 % |
| #25 | Hylte | 14 | 201,2 | 59,1 % |
| #25 | Torsby | 9 | 211,6 | 59,1 % |
| #27 | Härjedalen | 11 | 226,1 | 59,2 % |
| #27 | Uppvidinge | 13 | 232,4 | 59,2 % |
| #29 | Finspång | 19 | 210,1 | 59,9 % |
| #30 | Lysekil | 12 | 207,5 | 60,1 % |
| #31 | Ånge | 10 | 205,4 | 60,4 % |
| #32 | Sigtuna | 36 | 221,0 | 60,8 % |
| #33 | Aneby | 6 | 208,3 | 61,4 % |
| #34 | Lycksele | 17 | 215,6 | 61,5 % |
| #34 | Smedjebacken | 7 | 219,5 | 61,5 % |
| #36 | Haparanda | 11 | 211,5 | 61,8 % |
| #37 | Tidaholm | 16 | 216,1 | 61,9 % |
| #38 | Berg | 12 | 223,0 | 62,1 % |
| #38 | Ödeshög | 3 | 223,3 | 62,1 % |
| #40 | Filipstad | 10 | 205,9 | 62,2 % |
| #40 | Lindesberg | 19 | 202,4 | 62,2 % |
| #40 | Vingåker | 11 | 220,1 | 62,2 % |
| #43 | Gnosjö | 12 | 212,1 | 62,4 % |
| #43 | Sala | 19 | 197,3 | 62,4 % |
| #43 | Vindeln | 7 | 196,8 | 62,4 % |
| #46 | Tingsryd | 12 | 207,8 | 62,5 % |
| #47 | Bjuv | 11 | 193,3 | 62,8 % |
| #48 | Vetlanda | 33 | 204,6 | 62,9 % |
| #49 | Kramfors | 14 | 202,3 | 63,1 % |
| #49 | Vilhelmina | 13 | 212,3 | 63,1 % |
| #51 | Landskrona | 26 | 232,9 | 63,2 % |
| #51 | Vimmerby | 16 | 216,9 | 63,2 % |
| #53 | Vansbro | 7 | 197,5 | 63,4 % |
| #53 | Östersund | 48 | 229,3 | 63,4 % |
| #55 | Dorotea | 3 | 232,3 | 63,7 % |
| #55 | Haninge | 42 | 223,2 | 63,7 % |
| #55 | Ljusdal | 18 | 216,4 | 63,7 % |
| #58 | Eksjö | 23 | 215,8 | 63,9 % |
| #59 | Boden | 27 | 219,7 | 64,2 % |
| #60 | Västervik | 31 | 214,4 | 64,4 % |
| #61 | Sandviken | 26 | 208,4 | 64,6 % |
| #61 | Vårgårda | 12 | 201,1 | 64,6 % |
| #63 | Gnesta | 7 | 233,0 | 64,7 % |
| #63 | Hällefors | 7 | 209,6 | 64,7 % |
| #63 | Mariestad | 23 | 208,2 | 64,7 % |
| #66 | Hofors | 9 | 213,9 | 64,9 % |
| #67 | Krokom | 22 | 219,7 | 65,0 % |
| #67 | Sävsjö | 13 | 221,3 | 65,0 % |
| #69 | Skurup | 16 | 221,9 | 65,1 % |
| #70 | Markaryd | 12 | 189,5 | 65,2 % |
| #70 | Svalöv | 16 | 196,5 | 65,2 % |
| #72 | Lekeberg | 7 | 201,2 | 65,3 % |
| #72 | Nässjö | 27 | 220,8 | 65,3 % |
| #74 | Borlänge | 35 | 208,1 | 65,4 % |
| #75 | Katrineholm | 22 | 208,2 | 65,8 % |
| #75 | Simrishamn | 15 | 221,4 | 65,8 % |
| #75 | Västerås | 103 | 226,7 | 65,8 % |
| #78 | Hedemora | 15 | 195,6 | 65,9 % |
| #78 | Hultsfred | 13 | 219,7 | 65,9 % |
| #78 | Lilla Edet | 11 | 199,4 | 65,9 % |
| #81 | Avesta | 18 | 209,1 | 66,0 % |
| #82 | Norrtälje | 43 | 221,5 | 66,1 % |
| #82 | Sunne | 14 | 214,2 | 66,1 % |
| #84 | Ydre | 4 | 228,5 | 66,2 % |
| #84 | Älmhult | 26 | 216,9 | 66,2 % |
| #86 | Färgelanda | 9 | 199,9 | 66,4 % |
| #87 | Bollnäs | 26 | 222,2 | 66,5 % |
| #88 | Malå | 5 | 219,7 | 66,6 % |
| #89 | Eda | 5 | 204,5 | 66,7 % |
| #89 | Gagnef | 11 | 214,7 | 66,7 % |
| #91 | Eskilstuna | 58 | 225,1 | 66,9 % |
| #92 | Storuman | 10 | 224,1 | 67,1 % |
| #93 | Svenljunga | 16 | 205,0 | 67,2 % |
| #94 | Hagfors | 15 | 200,4 | 67,3 % |
| #94 | Sotenäs | 10 | 225,5 | 67,3 % |
| #96 | Laxå | 4 | 214,7 | 67,4 % |
| #96 | Örkelljunga | 13 | 198,8 | 67,4 % |
| #98 | Värnamo | 33 | 219,3 | 67,5 % |
| #99 | Hudiksvall | 32 | 219,7 | 67,7 % |
| #99 | Tanum | 13 | 212,5 | 67,7 % |