Betygskartan
Meny

Almaskolan — betyg och meritvärde 2025/26

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .

Västerås

Grundskola Friskola

Grundskola åk 1–9 · Förskoleklass · Fritidshem

Skolans webbplats Jämför skola Skicka till partner

I Västerås finns Almaskolan, en friskola (grundskola) med ett meritvärde på 216,8 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 6,6 poäng sedan läsåret 2019/20. Gymnasiebehörigheten är 75,0 %, vilket är under rikssnittet.

216,8 Meritvärde åk 9 Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p. 2025/26 -12,9 mot rikssnittet -9,9 mot kommunsnittet
Meritvärde 2025/26 216,8 p
0 85 170 255 340

Meritvärdet är summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. A=20, B=17,5 … F=0. Max 340 p. Rikssnitt grundskola: 229,7 p. Rikssnittet avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26).

Gymnasiebehörighet per program

Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.

75,0 % Yrkesprogram (YR)
75,0 % Estetiska (ES)
75,0 % SA / EK / HU
75,0 % NA / TE

Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.

Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.

11,8 NP Svenska
9,3 NP Matematik
17,0 NP Engelska

Meritvärde över tid

↓6,6 sedan 2019/20
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
223,4187,6220,0219,3189,8193,7216,8

SALSA: presterar Almaskolan som förväntat? (?)

SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.

Presterade under förväntan 2023/24SALSA ?

Skolan presterade 41 poäng sämre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).

Förväntat: 231 p · Faktiskt: 190 p · Avvikelse: -41 p · Läsåret 2023/24

SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.

Baserat på elevernas bakgrund var det förväntade meritvärdet 231 poäng. Almaskolan uppnådde 190 poäng — 41 poäng under förväntan. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,2 Trygghet, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,8)
5,0 Studiero, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,7 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (5,7)
7,5 Nöjdhet med barnets skola, vårdnadshavare (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) +0,8 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,7)
7,4 Nöjdhet med skolan, elever åk 8 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) +1,5 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (5,9)

Sammanfattning — Almaskolan, Västerås

Almaskolan är en grundskola (friskola) belägen i Västerås.

Skolans meritvärde är 216,8 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 12,9 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 226,7 poäng är meritvärdet lägre.

Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade skolan 41 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 231 poäng och skolan nådde 190 poäng.

Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 223,4 till 216,8 poäng, en minskning med 6,6 poäng.

Gymnasiebehörigheten är 75,0 %, under rikssnittet på 83,5 %. Det innebär att fler elever än genomsnittet saknar behörighet att söka gymnasiets yrkesprogram.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,2, studiero 5,0 och nöjdhet med skolan 7,4. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 7,5. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.

Kontakt och adress

Regattagatan 39, 72348 Västerås

070-5746683

www.almaskolan.org

Visa på karta

Liknande skolor i Västerås

Skolor i Västerås med liknande meritvärde

Fler skolor i Västerås

Relevanta topplistor

Ämnesbetyg 2025/26 — Almaskolan

Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.

Starka ämnen (snitt C eller högre): Engelska, Teknik, Historia, Bild, Biologi, Religionskunskap, Hem- och konsumentkunskap, Idrott och hälsa. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Matematik, Slöjd.

Vanliga frågor om Almaskolan

Vad är meritvärdet på Almaskolan?

Meritvärdet på Almaskolan är 216,8 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Almaskolan placerar sig under rikssnittet med 12,9 poäng.

Vad säger SALSA om Almaskolan?

Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Almaskolan 41 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 231, faktiskt 190 poäng).

Vilken typ av skola är Almaskolan?

Almaskolan är en friskola i Västerås (Grundskola).

Vad är gymnasiebehörigheten på Almaskolan?

På Almaskolan är 75,0 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.

Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Almaskolan?

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,2, studiero 5,0 och nöjdhet med skolan 7,4. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 7,5. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Hur har meritvärdet på Almaskolan förändrats de senaste åren?

Meritvärdet på Almaskolan var 223,4 poäng läsåret 2019/20 och 216,8 poäng läsåret 2025/26 — en minskning med 6,6 poäng under perioden.

Mer statistik om Almaskolan

← Se alla skolor i Västerås

Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →