JENSEN grundskola Västerås — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 7–9
I Västerås finns JENSEN grundskola Västerås, en friskola (grundskola) med ett meritvärde på 261,2 poäng läsåret 2025/26, klart över rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har ökat med 15,1 poäng sedan läsåret 2019/20. Nästan samtliga elever (95,3 %) är behöriga till gymnasiets yrkesprogram.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 246,1 | 253,2 | 258,4 | 262,2 | 269,9 | 262,0 | 261,2 |
Betyg i årskurs 6
Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen.
SALSA: presterar JENSEN grundskola Västerås som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 20 poäng bättre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 249 p · Faktiskt: 270 p · Avvikelse: +20 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen. Skolverket avrundar värdena var för sig, så avvikelsen kan skilja en poäng från differensen.
JENSEN grundskola Västerås presterar starkare än förväntat för sin elevgrupp. Det förväntade meritvärdet (SALSA) var 249 poäng, men skolan nådde 270 poäng — en positiv avvikelse på 20 poäng. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på JENSEN grundskola Västerås
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
64,5 % av undervisningen gavs av lärare med rätt behörighet i ämnet (rikssnitt: 73,3 %).
Skolan har i genomsnitt 17,9 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — JENSEN grundskola Västerås, Västerås
JENSEN grundskola Västerås är en grundskola (friskola) belägen i Västerås.
Skolans meritvärde är 261,2 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart över rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 31,5 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 226,7 poäng är meritvärdet högre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan 20 poäng över förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet baserat på elevunderlaget var 249 poäng och skolan nådde 270 poäng.
Meritvärdet har ökat tydligt sedan läsåret 2019/20 — från 246,1 till 261,2 poäng, en förbättring med 15,1 poäng.
Lärarbehörigheten på 64,5 % är något under rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörigheten är mycket hög — 95,3 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (rikssnitt 83,5 %).
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,0, studiero 7,4 och nöjdhet med skolan 6,9. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 8,1. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Gustavsborgsgatan 9, 72218 Västerås
http://www.jensengrundskola.se/vasteras
Visa på kartaLiknande skolor i Västerås
- Kunskapsskolan Västerås 253,5 p
- Fryxellska skolan 269,5 p
- Grundskolan Äventyret 270,4 p
- Skälbyskolan 246,2 p
Skolor i Västerås med liknande meritvärde
Fler skolor i Västerås
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — JENSEN grundskola Västerås
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Musik, Idrott och hälsa, Hem- och konsumentkunskap, Slöjd, Engelska, Teknik, Historia, Fysik, Samhällskunskap, Biologi, Religionskunskap, Moderna språk, Geografi, Svenska, Bild.
Vanliga frågor om JENSEN grundskola Västerås
Vad är meritvärdet på JENSEN grundskola Västerås?
Meritvärdet på JENSEN grundskola Västerås är 261,2 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. JENSEN grundskola Västerås placerar sig över rikssnittet med 31,5 poäng.
Hur stor andel av lärarna på JENSEN grundskola Västerås är behöriga?
På JENSEN grundskola Västerås har 64,5 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om JENSEN grundskola Västerås?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade JENSEN grundskola Västerås 20 poäng över förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 249, faktiskt 270 poäng).
Vilken typ av skola är JENSEN grundskola Västerås?
JENSEN grundskola Västerås är en friskola i Västerås (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på JENSEN grundskola Västerås?
På JENSEN grundskola Västerås är 95,3 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om JENSEN grundskola Västerås?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,0, studiero 7,4 och nöjdhet med skolan 6,9. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 8,1. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om JENSEN grundskola Västerås
- Betyg och meritvärde åk 6
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — musik
- Se alla skolor i Sverige — idrott och hälsa
- Se alla skolor i Sverige — hem- och konsumentkunskap
- Skolor i Västerås — musik
- Skolor i Västerås — idrott och hälsa
- Skolor i Västerås — hem- och konsumentkunskap
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →