Kunskapsskolan Västerås — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 4–9
Kunskapsskolan Västerås i Västerås är en friskola (grundskola) med ett meritvärde på 253,5 poäng läsåret 2025/26, klart över rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 14,6 poäng sedan läsåret 2019/20. Nästan samtliga elever (95,6 %) är behöriga till gymnasiets yrkesprogram. Lärarbehörigheten är hög — 84,3 % av undervisningen gavs av behöriga lärare.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 268,1 | 259,2 | 273,4 | 276,7 | 268,7 | 255,5 | 253,5 |
Betyg i årskurs 6
Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).
SALSA: presterar Kunskapsskolan Västerås som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 10 poäng bättre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 259 p · Faktiskt: 269 p · Avvikelse: +10 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Kunskapsskolan Västerås presterar starkare än förväntat för sin elevgrupp. Det förväntade meritvärdet (SALSA) var 259 poäng, men skolan nådde 269 poäng — en positiv avvikelse på 10 poäng. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Kunskapsskolan Västerås
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
84,3 % av undervisningen gavs av lärare med rätt behörighet — markant högre än rikssnittet på 73,3 %.
Skolan har i genomsnitt 15,4 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Kunskapsskolan Västerås, Västerås
Kunskapsskolan Västerås är en grundskola (friskola) belägen i Västerås.
Skolans meritvärde är 253,5 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart över rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 23,8 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 226,7 poäng är meritvärdet högre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan 10 poäng över förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet baserat på elevunderlaget var 259 poäng och skolan nådde 269 poäng.
Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 268,1 till 253,5 poäng, en minskning med 14,6 poäng.
Lärarbehörigheten på skolan är hög — 84,3 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, är legitimerade och behöriga, att jämföra med rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörigheten är mycket hög — 95,6 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (rikssnitt 83,5 %).
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,6, studiero 5,4 och nöjdhet med skolan 6,6. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 7,6. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Ångkraftsvägen 1 A, 72131 Västerås
https://www.kunskapsskolan.se/skolor/vasteras
Visa på kartaLiknande skolor i Västerås
- Skälbyskolan 246,2 p
- JENSEN grundskola Västerås 261,2 p
- Noblaskolan Hagaberg 244,8 p
- Önstaskolan 242,7 p
Skolor i Västerås med liknande meritvärde
Fler skolor i Västerås
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Kunskapsskolan Västerås
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Engelska, Hem- och konsumentkunskap, Bild, Slöjd, Idrott och hälsa, Musik.
Vanliga frågor om Kunskapsskolan Västerås
Vad är meritvärdet på Kunskapsskolan Västerås?
Meritvärdet på Kunskapsskolan Västerås är 253,5 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Kunskapsskolan Västerås placerar sig över rikssnittet med 23,8 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Kunskapsskolan Västerås är behöriga?
På Kunskapsskolan Västerås har 84,3 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Kunskapsskolan Västerås?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Kunskapsskolan Västerås 10 poäng över förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 259, faktiskt 269 poäng).
Vilken typ av skola är Kunskapsskolan Västerås?
Kunskapsskolan Västerås är en friskola i Västerås (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Kunskapsskolan Västerås?
På Kunskapsskolan Västerås är 95,6 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Kunskapsskolan Västerås?
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,6, studiero 5,4 och nöjdhet med skolan 6,6. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 7,6. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Kunskapsskolan Västerås
- Betyg och meritvärde åk 6
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — engelska
- Se alla skolor i Sverige — hem- och konsumentkunskap
- Se alla skolor i Sverige — bild
- Skolor i Västerås — engelska
- Skolor i Västerås — hem- och konsumentkunskap
- Skolor i Västerås — bild
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →