Betygskartan
Meny

Älvdalens Utbildningscentrum — gymnasium, betygspoäng 13,9

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Älvdalen

Gymnasium Friskola

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Älvdalens Utbildningscentrum i Älvdalen är en fristående gymnasieskola med 3 nationella program (3 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,9 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 13,9 poäng. 20,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

13,9 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 0,0 mot snittet för alla program (oviktat)
20,0 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över det enda programmet med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. Bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval
40,9 % Behöriga lärare -36,8 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
350 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Naturbruksprogrammet (14,5 p), lägst Bygg- och anläggningsprogrammet (13,2 p).

Yrkesprogram (3)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Naturbruksprogrammet 14,5 20,0 % 87,9 % 178–232 180
Fordons- och transportprogrammet 13,9 – 84,4 % 193–236 110
Bygg- och anläggningsprogrammet 13,2 – 88,2 % 183–203 40
Introduktionsprogram (2)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever

Personal, gymnasiet på Älvdalens Utbildningscentrum

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är 40,9 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 6,8 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,8 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,5)
6,7 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,5)
8,2 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) +1,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (7,2)

Sammanfattning — Älvdalens Utbildningscentrum, Älvdalen

Älvdalens Utbildningscentrum är ett gymnasium (friskola) belägen i Älvdalen.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,9 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.

20,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 203 och 236 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,8, studiero 6,7 och nöjdhet med skolan 8,2. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Buskoviusvägen 7, 79631 Älvdalen

0251-597000

http://www.alvdalen.com

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Älvdalens Utbildningscentrum

Närliggande skolor i Älvdalen och Dalarnas län

Fler skolor i Älvdalen

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Älvdalens Utbildningscentrum

Vilka gymnasieprogram finns på Älvdalens Utbildningscentrum?

Älvdalens Utbildningscentrum erbjuder 3 nationella program: yrkesprogram (Naturbruksprogrammet, Fordons- och transportprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet).

Vad är betygspoängen på Älvdalens Utbildningscentrum?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Älvdalens Utbildningscentrum är 13,9 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturbruksprogrammet (14,5 p), lägst Bygg- och anläggningsprogrammet (13,2 p).

Hur många av eleverna på Älvdalens Utbildningscentrum blir behöriga till högskolan?

20,0 % av eleverna på Älvdalens Utbildningscentrum är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Hur höga är antagningspoängen till Älvdalens Utbildningscentrum?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 203 och 236 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Älvdalens Utbildningscentrum är behöriga?

Lärarbehörigheten är 40,9 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 6,8 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Älvdalens Utbildningscentrum?

Älvdalens Utbildningscentrum har omkring 350 elever (2025/26).

Mer statistik om Älvdalens Utbildningscentrum

← Se alla skolor i Älvdalen

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →