Betygskartan
Meny

Årstaskolan — betyg och meritvärde 2025/26

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .

Stockholm · Årsta

Grundskola Kommunal

Grundskola åk 1–9 · Förskoleklass · Fritidshem

Skolans webbplats Jämför skola Skicka till partner

I Årsta finns Årstaskolan, en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 245,7 poäng läsåret 2025/26, klart över rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har legat relativt stabilt de senaste åren. 85,0 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Lärarbehörigheten är hög — 83,9 % av undervisningen gavs av behöriga lärare.

245,7 Meritvärde åk 9 Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p. 2025/26 +16,0 mot rikssnittet -10,9 mot kommunsnittet
83,9 % Behöriga lärare + 10,6 procentenheter mot rikssnittet
Meritvärde 2025/26 245,7 p
0 85 170 255 340

Meritvärdet är summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. A=20, B=17,5 … F=0. Max 340 p. Rikssnitt grundskola: 229,7 p. Rikssnittet avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26).

Gymnasiebehörighet per program

Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.

85,0 % Yrkesprogram (YR)
85,0 % Estetiska (ES)
85,0 % SA / EK / HU
83,2 % NA / TE

Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.

Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.

15,1 NP Svenska
14,0 NP Matematik
17,9 NP Engelska

Meritvärde över tid

↓1,4 sedan 2019/20
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
247,1216,6234,0220,5235,9257,1245,7

Betyg i årskurs 6

Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).

87,8 % Godkänt betyg (lägst E) i alla ämnen, åk 6 (2024/25)
98 Elever i åk 6 med betyg (2024/25)

Mer om åk 6 på Årstaskolan →

SALSA: presterar Årstaskolan som förväntat? (?)

SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.

Presterade som förväntat 2023/24SALSA ?

Skolan presterade i linje med vad elevernas bakgrund förutspår (läsåret 2023/24).

Förväntat: 238 p · Faktiskt: 236 p · Avvikelse: -2 p · Läsåret 2023/24

SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.

Baserat på elevernas bakgrund (föräldrarnas utbildning, andel nyinvandrade elever och andel pojkar) förväntades ett meritvärde på 238 poäng. Årstaskolan uppnådde 236 poäng — i linje med förväntan. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).

Behöriga lärare på Årstaskolan

Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Lärarbehörigheten på Årstaskolan är hög: 83,9 % jämfört med rikssnittet på 73,3 %.

Skolan har i genomsnitt 15,6 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

7,9 Trygghet, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,0)
6,2 Studiero, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (5,8)
6,4 Nöjdhet med barnets skola, vårdnadshavare (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,8)
6,5 Nöjdhet med skolan, elever åk 8 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) +0,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,3)

Sammanfattning — Årstaskolan, Stockholm

Årstaskolan är en grundskola (kommunal skola) belägen i Årsta. Skolan tillhör Stockholm kommun.

Skolans meritvärde är 245,7 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart över rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 16,0 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 256,6 poäng är meritvärdet lägre.

Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan i linje med förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 238 poäng.

Meritvärdet har legat relativt stabilt de senaste åren, mellan 245,7 och 247,1 poäng.

Lärarbehörigheten på skolan är hög — 83,9 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, är legitimerade och behöriga, att jämföra med rikssnittet på 73,3 %.

Gymnasiebehörigheten är 85,0 %, i linje med rikssnittet på 83,5 %.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,9, studiero 6,2 och nöjdhet med skolan 6,5. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.

Kontakt och adress

Hjälmarsvägen 16, 12053 Årsta

08-50846200

https://grundskola.stockholm/hitta-grundskola/grundskola/arstaskolan

Visa på karta

Liknande skolor i Stockholm

Skolor i Stockholm med liknande meritvärde

Fler skolor i Stockholm

Relevanta topplistor

Ämnesbetyg 2025/26 — Årstaskolan

Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.

Starka ämnen (snitt C eller högre): Teknik, Engelska, Hem- och konsumentkunskap, Historia, Geografi, Kemi, Religionskunskap, Moderna språk, Musik. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Matematik.

Vanliga frågor om Årstaskolan

Vad är meritvärdet på Årstaskolan?

Meritvärdet på Årstaskolan är 245,7 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Årstaskolan placerar sig över rikssnittet med 16,0 poäng.

Hur stor andel av lärarna på Årstaskolan är behöriga?

På Årstaskolan har 83,9 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Vad säger SALSA om Årstaskolan?

Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Årstaskolan i linje med förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24.

Vilken typ av skola är Årstaskolan?

Årstaskolan är en kommunal skola i Stockholm (Grundskola).

Vad är gymnasiebehörigheten på Årstaskolan?

På Årstaskolan är 85,0 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.

Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Årstaskolan?

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,9, studiero 6,2 och nöjdhet med skolan 6,5. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Mer statistik om Årstaskolan

← Se alla skolor i Stockholm

Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →