Åva gymnasium — gymnasium, betygspoäng 15,0
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Åva gymnasium är en kommunal gymnasieskola i Täby med 8 nationella program (4 högskoleförberedande program, 3 yrkesprogram, 1 övrig utbildning). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (7 av 8 program med redovisat värde) är 15,0 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 15,7 poäng. 84,6 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (17,3 p), lägst El- och energiprogrammet (12,6 p).
Högskoleförberedande program (4)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Teknikprogrammet | 15,7 | 96,0 % | 91,7 % | 233–280 | 460 |
| Ekonomiprogrammet | 15,2 | 98,4 % | 88,9 % | 255–273 | 200 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 14,5 | 98,3 % | 85,2 % | 245–270 | 200 |
| Naturvetenskapsprogrammet | 17,3 | 100,0 % | 96,8 % | 283–303 | 190 |
Yrkesprogram (3)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| El- och energiprogrammet | 12,6 | 63,2 % | 89,2 % | 220–245 | 110 |
| Restaurang- och livsmedelsprogrammet | 15,5 | 46,2 % | 84,6 % | 198–235 | 70 |
| Vård- och omsorgsprogrammet | 14,1 | 90,0 % | 66,7 % | 175–235 | 60 |
Övrig utbildning (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| International Baccalaureate (IB) | – | – | – | – | 100 |
Introduktionsprogram (3)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 20 elever
- Introduktionsprogram: Språkintroduktion — 20 elever
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
Personal, gymnasiet på Åva gymnasium
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 93,5 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 16,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Åva gymnasium, Täby
Åva gymnasium är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Täby.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (7 av 8 program med redovisat värde) är 15,0 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,1 poäng.
84,6 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 235 och 303 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,5, studiero 6,4 och nöjdhet med skolan 7,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Åva Skolgränd 1-3, 18334 Täby
https://www.taby.se/ava-gymnasium/
Visa på kartaGymnasieskolor nära Åva gymnasium
Närliggande skolor i Täby
Fler skolor i Täby
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Åva gymnasium
Vilka gymnasieprogram finns på Åva gymnasium?
Åva gymnasium erbjuder 8 nationella program: högskoleförberedande program (Teknikprogrammet, Ekonomiprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet); yrkesprogram (El- och energiprogrammet, Restaurang- och livsmedelsprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet); övrig utbildning (International Baccalaureate (IB)).
Vad är betygspoängen på Åva gymnasium?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Åva gymnasium är 15,0 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (17,3 p), lägst El- och energiprogrammet (12,6 p).
Hur många av eleverna på Åva gymnasium blir behöriga till högskolan?
84,6 % av eleverna på Åva gymnasium är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Åva gymnasium?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 235 och 303 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Åva gymnasium är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 93,5 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 16,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Åva gymnasium?
Åva gymnasium har omkring 1430 elever (2025/26).
Mer statistik om Åva gymnasium
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →