Betygskartan
Meny

Yrkesgymnasiet Täby — gymnasium, betygspoäng 15,0

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Täby

Gymnasium Friskola

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Yrkesgymnasiet Täby i Täby är en fristående gymnasieskola med 3 nationella program (3 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 3 program med redovisat värde) är 15,0 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 15,7 poäng. 40,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

15,0 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 + 1,1 mot snittet för alla program (oviktat)
40,0 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över det enda programmet med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. Bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval
73,0 % Behöriga lärare -4,7 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
130 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Hantverksprogrammet (16,3 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (13,7 p).

Yrkesprogram (3)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Fordons- och transportprogrammet 13,7 40,0 % 78,3 % 95–173 70
Frisör- och stylistprogrammet – – – 88–179 10
Hantverksprogrammet 16,3 – – – –
Introduktionsprogram (2)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 20 elever
  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 20 elever

Personal, gymnasiet på Yrkesgymnasiet Täby

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

73,0 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 15,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,5 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,5)
5,9 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,6 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,5)
6,8 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (7,2)

Sammanfattning — Yrkesgymnasiet Täby, Täby

Yrkesgymnasiet Täby är ett gymnasium (friskola) belägen i Täby.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 3 program med redovisat värde) är 15,0 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,1 poäng.

40,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 173 och 179 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,5, studiero 5,9 och nöjdhet med skolan 6,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Enhagsvägen 11, 18740 Täby

090-124600

www.yrkesgymnasiet.se/taby/

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Yrkesgymnasiet Täby

Närliggande skolor i Täby

Fler skolor i Täby

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Yrkesgymnasiet Täby

Vilka gymnasieprogram finns på Yrkesgymnasiet Täby?

Yrkesgymnasiet Täby erbjuder 3 nationella program: yrkesprogram (Fordons- och transportprogrammet, Frisör- och stylistprogrammet, Hantverksprogrammet).

Vad är betygspoängen på Yrkesgymnasiet Täby?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Yrkesgymnasiet Täby är 15,0 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Hantverksprogrammet (16,3 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (13,7 p).

Hur många av eleverna på Yrkesgymnasiet Täby blir behöriga till högskolan?

40,0 % av eleverna på Yrkesgymnasiet Täby är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Hur höga är antagningspoängen till Yrkesgymnasiet Täby?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 173 och 179 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Yrkesgymnasiet Täby är behöriga?

73,0 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 15,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Yrkesgymnasiet Täby?

Yrkesgymnasiet Täby har omkring 130 elever (2025/26).

Mer statistik om Yrkesgymnasiet Täby

← Se alla skolor i Täby

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →