Betygskartan
Meny

Axevalla Hästcentrum — gymnasium, betygspoäng 15,0

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Skara · Axvall

Gymnasium Region

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Axevalla Hästcentrum i Axvall är en gymnasieskola med region som huvudman med 1 nationellt program (1 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 15,0 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 13,8 poäng.

15,0 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 + 1,1 mot snittet för alla program (oviktat)
77,2 % Behöriga lärare -0,5 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
130 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Yrkesprogram (1)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Naturbruksprogrammet 15,0 – – 93–217 110
Introduktionsprogram (2)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever

Personal, gymnasiet på Axevalla Hästcentrum

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

77,2 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 7,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,2 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,5)
5,5 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -1,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,5)
5,6 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -1,6 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (7,2)

Sammanfattning — Axevalla Hästcentrum, Skara

Axevalla Hästcentrum är ett gymnasium (regional skola) belägen i Axvall. Skolan tillhör Skara kommun.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 15,0 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,1 poäng.

Antagningspoängen (medel) för Naturbruksprogrammet är 217,4 poäng (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,2, studiero 5,5 och nöjdhet med skolan 5,6. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25.

Kontakt och adress

Axevalla Hästcentrum 1, 53292 Axvall

010-4550830

https://www.vgregion.se/f/axevalla-hastcentrum/

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Axevalla Hästcentrum

Närliggande skolor i Skara

Fler skolor i Skara

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Axevalla Hästcentrum

Vilka gymnasieprogram finns på Axevalla Hästcentrum?

Axevalla Hästcentrum erbjuder 1 nationellt program: yrkesprogram (Naturbruksprogrammet).

Vad är betygspoängen på Axevalla Hästcentrum?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Axevalla Hästcentrum är 15,0 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.

Hur höga är antagningspoängen till Axevalla Hästcentrum?

Antagningspoängen (medel) för Naturbruksprogrammet är 217,4 poäng (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Axevalla Hästcentrum är behöriga?

77,2 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 7,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Axevalla Hästcentrum?

Axevalla Hästcentrum har omkring 130 elever (2025/26).

Vilken typ av skola är Axevalla Hästcentrum?

Axevalla Hästcentrum är en regional skola i Skara (Gymnasium).

Mer statistik om Axevalla Hästcentrum

← Se alla skolor i Skara

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →