Katedralskolan Skara Enhet 3 — gymnasium, betygspoäng 14,3
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Katedralskolan Skara Enhet 3 är en kommunal gymnasieskola i Skara med 5 nationella program (4 högskoleförberedande program, 1 övrig utbildning). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 5 program med redovisat värde) är 14,3 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 13,8 poäng. 90,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (15,1 p), lägst Ekonomiprogrammet (13,5 p).
Högskoleförberedande program (4)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekonomiprogrammet | 13,5 | 91,2 % | – | – | 90 |
| Naturvetenskapsprogrammet | 15,1 | 89,5 % | 78,9 % | – | 40 |
| Teknikprogrammet | – | – | – | – | 20 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | – | – | – | – | 10 |
Övrig utbildning (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| International Baccalaureate (IB) | – | – | – | – | 20 |
Personal, gymnasiet på Katedralskolan Skara Enhet 3
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
87,6 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 8,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Katedralskolan Skara Enhet 3, Skara
Katedralskolan Skara Enhet 3 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Skara.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 5 program med redovisat värde) är 14,3 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,4 poäng.
90,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,4, studiero 7,1 och nöjdhet med skolan 6,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Brunsbogatan 1, 53238 Skara
https://www.skara.se/katedralskolan
Visa på kartaGymnasieskolor nära Katedralskolan Skara Enhet 3
- Katedralskolan Skara Enhet 2
- Katedralskolan Skara Enhet 4
- Olinsgymnasiet i Skara
- Naturbruksskolan Uddetorp
Närliggande skolor i Skara
Fler skolor i Skara
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Katedralskolan Skara Enhet 3
Vilka gymnasieprogram finns på Katedralskolan Skara Enhet 3?
Katedralskolan Skara Enhet 3 erbjuder 5 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet); övrig utbildning (International Baccalaureate (IB)).
Vad är betygspoängen på Katedralskolan Skara Enhet 3?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Katedralskolan Skara Enhet 3 är 14,3 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (15,1 p), lägst Ekonomiprogrammet (13,5 p).
Hur många av eleverna på Katedralskolan Skara Enhet 3 blir behöriga till högskolan?
90,4 % av eleverna på Katedralskolan Skara Enhet 3 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur många lärare på Katedralskolan Skara Enhet 3 är behöriga?
87,6 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 8,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Katedralskolan Skara Enhet 3?
Katedralskolan Skara Enhet 3 har omkring 170 elever (2025/26).
Vilken typ av skola är Katedralskolan Skara Enhet 3?
Katedralskolan Skara Enhet 3 är en kommunal skola i Skara (Gymnasium).
Mer statistik om Katedralskolan Skara Enhet 3
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →