Katedralskolan Skara Enhet 2 — gymnasium, betygspoäng 13,1
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Katedralskolan Skara Enhet 2 är en kommunal gymnasieskola i Skara med 11 nationella program (5 högskoleförberedande program, 6 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (5 av 11 program med redovisat värde) är 13,1 poäng (2021/22–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,8 poäng. 89,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Estetiska programmet (16,3 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (9,8 p).
Högskoleförberedande program (5)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2018/19–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 13,9 | 78,9 % | 72,2 % | 125–199 | 10 |
| Ekonomiprogrammet | – | – | 60,0 % | 195–261 | – |
| Estetiska programmet | 16,3 | 100,0 % | 90,9 % | 170–243 | – |
| Naturvetenskapsprogrammet | – | – | – | 175–252 | – |
| Teknikprogrammet | – | – | – | 143–185 | – |
Yrkesprogram (6)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2018/19–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Fordons- och transportprogrammet | 9,8 | – | – | 83–155 | 50 |
| El- och energiprogrammet | 12,2 | – | 100,0 % | 180–214 | 40 |
| Försäljnings- och serviceprogrammet | – | – | – | 95–152 | 40 |
| Bygg- och anläggningsprogrammet | 13,1 | – | – | 83–152 | 30 |
| Barn- och fritidsprogrammet | – | – | – | 110–201 | – |
| Vård- och omsorgsprogrammet | – | – | – | 143–168 | – |
Introduktionsprogram (2)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
- Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever
Personal, gymnasiet på Katedralskolan Skara Enhet 2
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 96,7 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 8,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Katedralskolan Skara Enhet 2, Skara
Katedralskolan Skara Enhet 2 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Skara.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (5 av 11 program med redovisat värde) är 13,1 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,8 poäng.
89,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 152 och 261 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,7, studiero 6,0 och nöjdhet med skolan 6,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2018/19–2022/23.
Kontakt och adress
Brunsbogatan 1, 53238 Skara
https://www.skara.se/katedralskolan
Visa på kartaGymnasieskolor nära Katedralskolan Skara Enhet 2
- Katedralskolan Skara Enhet 4
- Katedralskolan Skara Enhet 3
- Olinsgymnasiet i Skara
- Naturbruksskolan Uddetorp
Närliggande skolor i Skara
Fler skolor i Skara
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Katedralskolan Skara Enhet 2
Vilka gymnasieprogram finns på Katedralskolan Skara Enhet 2?
Katedralskolan Skara Enhet 2 erbjuder 11 nationella program: högskoleförberedande program (Samhällsvetenskapsprogrammet, Ekonomiprogrammet, Estetiska programmet, Naturvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet); yrkesprogram (Fordons- och transportprogrammet, El- och energiprogrammet, Försäljnings- och serviceprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet, Barn- och fritidsprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Katedralskolan Skara Enhet 2?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Katedralskolan Skara Enhet 2 är 13,1 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Estetiska programmet (16,3 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (9,8 p).
Hur många av eleverna på Katedralskolan Skara Enhet 2 blir behöriga till högskolan?
89,5 % av eleverna på Katedralskolan Skara Enhet 2 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Katedralskolan Skara Enhet 2?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 152 och 261 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Katedralskolan Skara Enhet 2 är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 96,7 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 8,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Katedralskolan Skara Enhet 2?
Katedralskolan Skara Enhet 2 har omkring 170 elever (senaste läsåret).
Mer statistik om Katedralskolan Skara Enhet 2
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →