Betygskartan
Meny

Brandbergsskolan — betyg och meritvärde 2025/26

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .

Haninge · Brandbergen

Grundskola Kommunal

Grundskola åk 1–9 · Förskoleklass · Fritidshem · Anpassad grundskola åk 1–9 · Öppen fritidsverksamhet

Skolans webbplats Jämför skola Skicka till partner

I Brandbergen finns Brandbergsskolan, en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 182,8 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 17,8 poäng sedan läsåret 2019/20. Gymnasiebehörigheten är 68,7 %, vilket är under rikssnittet. Lärarbehörigheten är 56,4 %, klart under rikssnittet på 73,3 %.

182,8 Meritvärde åk 9 Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p. 2025/26 -46,9 mot rikssnittet -40,4 mot kommunsnittet
56,4 % Behöriga lärare -16,9 procentenheter mot rikssnittet
Meritvärde 2025/26 182,8 p
0 85 170 255 340

Meritvärdet är summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. A=20, B=17,5 … F=0. Max 340 p. Rikssnitt grundskola: 229,7 p. Rikssnittet avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26).

Gymnasiebehörighet per program

Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.

68,7 % Yrkesprogram (YR)
61,2 % Estetiska (ES)
56,7 % SA / EK / HU
55,2 % NA / TE

Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.

Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.

12,4 NP Svenska
7,3 NP Matematik
15,2 NP Engelska

Meritvärde över tid

↓17,8 sedan 2019/20
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
200,6220,5193,0188,1176,5188,8182,8

Betyg i årskurs 6

Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen.

29,8 % Godkänt betyg (lägst E) i alla ämnen, åk 6 (2020/21)
57 Elever i åk 6 med betyg (2020/21)

Mer om åk 6 på Brandbergsskolan →

SALSA: presterar Brandbergsskolan som förväntat? (?)

SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.

Presterade under förväntan 2023/24SALSA ?

Skolan presterade 23 poäng sämre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).

Förväntat: 200 p · Faktiskt: 177 p · Avvikelse: -23 p · Läsåret 2023/24

SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.

Brandbergsskolan ligger 23 poäng under förväntan för sin elevgrupp. Det förväntade meritvärdet (SALSA) var 200 poäng och skolan nådde 177 poäng. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).

Behöriga lärare på Brandbergsskolan

Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

56,4 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare, vilket är under rikssnittet på 73,3 %.

Skolan har i genomsnitt 11,9 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

7,9 Trygghet, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,0)
6,1 Studiero, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (5,8)
6,5 Nöjdhet med barnets skola, vårdnadshavare (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,8)
6,3 Nöjdhet med skolan, elever åk 8 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) +0,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,3)

Sammanfattning — Brandbergsskolan, Haninge

Brandbergsskolan är en grundskola (kommunal skola) belägen i Brandbergen. Skolan tillhör Haninge kommun.

Skolans meritvärde är 182,8 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 46,9 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 223,2 poäng är meritvärdet lägre.

Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade skolan 23 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 200 poäng och skolan nådde 177 poäng.

Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 200,6 till 182,8 poäng, en minskning med 17,8 poäng.

Lärarbehörigheten är 56,4 %, klart under rikssnittet på 73,3 %. Det innebär att en relativt stor andel av undervisningen bedrivs av lärare utan formell behörighet i ämnet.

Gymnasiebehörigheten är 68,7 %, under rikssnittet på 83,5 %. Det innebär att fler elever än genomsnittet saknar behörighet att söka gymnasiets yrkesprogram.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,9, studiero 6,1 och nöjdhet med skolan 6,3. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,5. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.

Kontakt och adress

Norra Kronans gata 429, 13660 Brandbergen

08-6068801

http://haninge.se/forskola-och-skola/grundskola/

Visa på karta

Liknande skolor i Haninge

Skolor i Haninge med liknande meritvärde

Fler skolor i Haninge

Relevanta topplistor

Ämnesbetyg 2025/26 — Brandbergsskolan

Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.

Starka ämnen (snitt C eller högre): Slöjd, Bild, Moderna språk, Idrott och hälsa. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Teknik, Kemi, Svenska, Fysik, Biologi, Musik, Religionskunskap, Samhällskunskap, Historia, Svenska som andraspråk, Geografi, Matematik.

Vanliga frågor om Brandbergsskolan

Vad är meritvärdet på Brandbergsskolan?

Meritvärdet på Brandbergsskolan är 182,8 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Brandbergsskolan placerar sig under rikssnittet med 46,9 poäng.

Hur stor andel av lärarna på Brandbergsskolan är behöriga?

På Brandbergsskolan har 56,4 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Vad säger SALSA om Brandbergsskolan?

Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Brandbergsskolan 23 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 200, faktiskt 177 poäng).

Vilken typ av skola är Brandbergsskolan?

Brandbergsskolan är en kommunal skola i Haninge (Grundskola).

Vad är gymnasiebehörigheten på Brandbergsskolan?

På Brandbergsskolan är 68,7 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.

Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Brandbergsskolan?

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,9, studiero 6,1 och nöjdhet med skolan 6,3. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,5. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Mer statistik om Brandbergsskolan

← Se alla skolor i Haninge

Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →