Betygskartan
Meny

JENSEN grundskola Tungelsta — betyg och meritvärde 2025/26

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .

Haninge · Tungelsta

Grundskola Friskola

Grundskola åk 1–9 · Förskoleklass · Fritidshem

Skolans webbplats Jämför skola Skicka till partner

JENSEN grundskola Tungelsta är en friskola (grundskola) i Tungelsta med ett meritvärde på 260,4 poäng läsåret 2025/26, klart över rikssnittet på 229,7 poäng. Lärarbehörigheten är 60,4 %, klart under rikssnittet på 73,3 %.

260,4 Meritvärde åk 9 Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p. 2025/26 +30,7 mot rikssnittet +37,2 mot kommunsnittet
60,4 % Behöriga lärare -12,9 procentenheter mot rikssnittet
Meritvärde 2025/26 260,4 p
0 85 170 255 340

Meritvärdet är summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. A=20, B=17,5 … F=0. Max 340 p. Rikssnitt grundskola: 229,7 p. Rikssnittet avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26).

Gymnasiebehörighet per program

Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår. Skolverket avrundar till ~100 % när bara några få elever saknar behörighet, och ett sådant värde visas här som 100,0 %.

100,0 % Yrkesprogram (YR)
100,0 % Estetiska (ES)
94,3 % SA / EK / HU
100,0 % NA / TE

Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.

Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.

15,5 NP Svenska
13,8 NP Matematik
15,9 NP Engelska

Meritvärde över tid

↓2,9 sedan 2024/25
2024/252025/26
2024/252025/26
263,3260,4

Betyg i årskurs 6

Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).

84,1 % Godkänt betyg (lägst E) i alla ämnen, åk 6 (2024/25)
63 Elever i åk 6 med betyg (2024/25)

Mer om åk 6 på JENSEN grundskola Tungelsta →

SALSA: presterar JENSEN grundskola Tungelsta som förväntat? (?)

SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.

Betygskartan har ingen SALSA-analys för den här skolenheten. Skolverket redovisar SALSA bara för skolenheter som har minst 15 elever i årskurs 9 och bakgrundsuppgifter om minst 75 procent av eleverna, så skolor utan årskurs 9 saknar alltid SALSA.

Behöriga lärare på JENSEN grundskola Tungelsta

Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

60,4 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare, vilket är under rikssnittet på 73,3 %.

Skolan har i genomsnitt 20,4 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

7,8 Trygghet, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,0)
7,6 Studiero, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +1,8 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (5,8)
8,0 Nöjdhet med barnets skola, vårdnadshavare (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) +1,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,8)
6,0 Nöjdhet med skolan, elever åk 8 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,3)

Sammanfattning — JENSEN grundskola Tungelsta, Haninge

JENSEN grundskola Tungelsta är en grundskola (friskola) belägen i Tungelsta. Skolan tillhör Haninge kommun.

Skolans meritvärde är 260,4 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart över rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 30,7 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 223,2 poäng är meritvärdet högre.

Lärarbehörigheten är 60,4 %, klart under rikssnittet på 73,3 %. Det innebär att en relativt stor andel av undervisningen bedrivs av lärare utan formell behörighet i ämnet.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,8, studiero 7,6 och nöjdhet med skolan 6,0. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 8,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.

Kontakt och adress

Lillgårdsvägen 3, 13758 Tungelsta

073-7733234

http://www.jensengrundskola.se/tungelsta

Visa på karta

Liknande skolor i Haninge

Skolor i Haninge med liknande meritvärde

Fler skolor i Haninge

Relevanta topplistor

Ämnesbetyg 2025/26 — JENSEN grundskola Tungelsta

Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.

Starka ämnen (snitt C eller högre): Hem- och konsumentkunskap, Idrott och hälsa, Engelska, Historia, Bild, Teknik, Kemi, Slöjd, Fysik, Biologi, Svenska, Geografi.

Vanliga frågor om JENSEN grundskola Tungelsta

Vad är meritvärdet på JENSEN grundskola Tungelsta?

Meritvärdet på JENSEN grundskola Tungelsta är 260,4 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. JENSEN grundskola Tungelsta placerar sig över rikssnittet med 30,7 poäng.

Hur stor andel av lärarna på JENSEN grundskola Tungelsta är behöriga?

På JENSEN grundskola Tungelsta har 60,4 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Vilken typ av skola är JENSEN grundskola Tungelsta?

JENSEN grundskola Tungelsta är en friskola i Haninge (Grundskola).

Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om JENSEN grundskola Tungelsta?

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,8, studiero 7,6 och nöjdhet med skolan 6,0. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 8,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Hur har meritvärdet på JENSEN grundskola Tungelsta förändrats de senaste åren?

Meritvärdet på JENSEN grundskola Tungelsta var 263,3 poäng läsåret 2024/25 och 260,4 poäng läsåret 2025/26 — en minskning med 2,9 poäng under perioden.

Är JENSEN grundskola Tungelsta en kommunal skola eller friskola?

JENSEN grundskola Tungelsta är en friskola i Haninge av typen Grundskola.

Mer statistik om JENSEN grundskola Tungelsta

← Se alla skolor i Haninge

Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →