Betygskartan
Meny

Brunnbyskolan — betyg och meritvärde 2025/26

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .

Höganäs · Nyhamnsläge

Grundskola Friskola

Grundskola åk 1–9 · Förskoleklass · Fritidshem

Skolans webbplats Jämför skola Skicka till partner

I Nyhamnsläge finns Brunnbyskolan, en friskola (grundskola) med ett meritvärde på 186,8 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 86,2 poäng sedan läsåret 2019/20. Lärarbehörigheten är 56,1 %, klart under rikssnittet på 73,3 %.

186,8 Meritvärde åk 9 Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p. 2025/26 -42,9 mot rikssnittet -55,6 mot kommunsnittet
56,1 % Behöriga lärare -17,2 procentenheter mot rikssnittet
Meritvärde 2025/26 186,8 p
0 85 170 255 340

Meritvärdet är summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. A=20, B=17,5 … F=0. Max 340 p. Rikssnitt grundskola: 229,7 p. Rikssnittet avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26).

Gymnasiebehörighet per program

Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår. Skolverket avrundar till ~100 % när bara några få elever saknar behörighet, och ett sådant värde visas här som 100,0 %.

100,0 % Yrkesprogram (YR)
100,0 % Estetiska (ES)
100,0 % SA / EK / HU
100,0 % NA / TE

Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.

Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.

14,2 NP Svenska
14,1 NP Matematik
17,2 NP Engelska

Meritvärde över tid

↓86,2 sedan 2019/20
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
273,0259,0260,6257,4241,7265,8186,8

Betyg i årskurs 6

Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen.

100,0 % Godkänt betyg (lägst E) i alla ämnen, åk 6 (2021/22)
18 Elever i åk 6 med betyg (2021/22)

Mer om åk 6 på Brunnbyskolan →

SALSA: presterar Brunnbyskolan som förväntat? (?)

SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.

Presterade över förväntan 2022/23SALSA ?

Skolan presterade 13 poäng bättre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2022/23).

Förväntat: 244 p · Faktiskt: 257 p · Avvikelse: +13 p · Läsåret 2022/23

SALSA avser läsåret 2022/23, tre läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.

Brunnbyskolan presterar starkare än förväntat för sin elevgrupp. Det förväntade meritvärdet (SALSA) var 244 poäng, men skolan nådde 257 poäng — en positiv avvikelse på 13 poäng. Uppgifterna gäller läsåret 2022/23 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).

Behöriga lärare på Brunnbyskolan

Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

56,1 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare, vilket är under rikssnittet på 73,3 %.

Skolan har i genomsnitt 7,8 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

7,9 Trygghet, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,8)
8,8 Studiero, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +3,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (5,7)
8,0 Nöjdhet med barnets skola, vårdnadshavare (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) +1,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,7)

Sammanfattning — Brunnbyskolan, Höganäs

Brunnbyskolan är en grundskola (friskola) belägen i Nyhamnsläge. Skolan tillhör Höganäs kommun.

Skolans meritvärde är 186,8 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 42,9 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 242,4 poäng är meritvärdet lägre.

Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan 13 poäng över förväntan läsåret 2022/23. Det förväntade meritvärdet baserat på elevunderlaget var 244 poäng och skolan nådde 257 poäng.

Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 273,0 till 186,8 poäng, en minskning med 86,2 poäng.

Lärarbehörigheten är 56,1 %, klart under rikssnittet på 73,3 %. Det innebär att en relativt stor andel av undervisningen bedrivs av lärare utan formell behörighet i ämnet.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,9 och studiero 8,8. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 8,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.

Kontakt och adress

Norra kustvägen 1004, Brunnby Skola, 26373 Nyhamnsläge

073-0824026

http://www.brunnbyskola.com

Visa på karta

Liknande skolor i Höganäs

Skolor i Höganäs med liknande meritvärde

Fler skolor i Höganäs

Relevanta topplistor

Ämnesbetyg 2025/26 — Brunnbyskolan

Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.

Starka ämnen (snitt C eller högre): Kemi, Historia, Samhällskunskap, Hem- och konsumentkunskap, Slöjd, Bild. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Teknik, Idrott och hälsa, Matematik.

Vanliga frågor om Brunnbyskolan

Vad är meritvärdet på Brunnbyskolan?

Meritvärdet på Brunnbyskolan är 186,8 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Brunnbyskolan placerar sig under rikssnittet med 42,9 poäng.

Hur stor andel av lärarna på Brunnbyskolan är behöriga?

På Brunnbyskolan har 56,1 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Vad säger SALSA om Brunnbyskolan?

Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Brunnbyskolan 13 poäng över förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2022/23 (förväntat 244, faktiskt 257 poäng).

Vilken typ av skola är Brunnbyskolan?

Brunnbyskolan är en friskola i Höganäs (Grundskola).

Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Brunnbyskolan?

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,9 och studiero 8,8. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 8,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Hur har meritvärdet på Brunnbyskolan förändrats de senaste åren?

Meritvärdet på Brunnbyskolan var 273,0 poäng läsåret 2019/20 och 186,8 poäng läsåret 2025/26 — en minskning med 86,2 poäng under perioden.

Mer statistik om Brunnbyskolan

← Se alla skolor i Höganäs

Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →