Betygskartan
Meny

Montessoriskolan Tellus — betyg och meritvärde 2025/26

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .

Höganäs

Grundskola Friskola

Grundskola åk 1–9 · Förskoleklass · Fritidshem

Skolans webbplats Jämför skola Skicka till partner

I Höganäs finns Montessoriskolan Tellus, en friskola (grundskola) med ett meritvärde på 232,5 poäng läsåret 2025/26, klart över rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har ökat med 17,9 poäng sedan läsåret 2021/22. Lärarbehörigheten är 33,9 %, klart under rikssnittet på 73,3 %.

232,5 Meritvärde åk 9 Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p. 2025/26 +2,8 mot rikssnittet -9,9 mot kommunsnittet
33,9 % Behöriga lärare -39,4 procentenheter mot rikssnittet
Meritvärde 2025/26 232,5 p
0 85 170 255 340

Meritvärdet är summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. A=20, B=17,5 … F=0. Max 340 p. Rikssnitt grundskola: 229,7 p. Rikssnittet avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26).

Gymnasiebehörighet per program

Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår. Skolverket avrundar till ~100 % när bara några få elever saknar behörighet, och ett sådant värde visas här som 100,0 %.

100,0 % Yrkesprogram (YR)
100,0 % Estetiska (ES)
100,0 % SA / EK / HU
100,0 % NA / TE

Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.

Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.

9,0 NP Svenska
8,2 NP Matematik
15,4 NP Engelska

Meritvärde över tid

↑17,9 sedan 2021/22
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
——214,6—141,0182,5232,5

SALSA: presterar Montessoriskolan Tellus som förväntat? (?)

SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.

Betygskartan har ingen SALSA-analys för den här skolenheten. Skolverket redovisar SALSA bara för skolenheter som har minst 15 elever i årskurs 9 och bakgrundsuppgifter om minst 75 procent av eleverna, så skolor utan årskurs 9 saknar alltid SALSA.

Behöriga lärare på Montessoriskolan Tellus

Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Lärarbehörigheten på Montessoriskolan Tellus är 33,9 % — lägre än rikssnittet på 73,3 %.

Skolan har i genomsnitt 11,1 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,1 Trygghet, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,8)
4,2 Studiero, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -1,5 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (5,7)
6,2 Nöjdhet med barnets skola, vårdnadshavare (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) -0,5 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,7)

Sammanfattning — Montessoriskolan Tellus, Höganäs

Montessoriskolan Tellus är en grundskola (friskola) belägen i Höganäs.

Skolans meritvärde är 232,5 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart över rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 2,8 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 242,4 poäng är meritvärdet lägre.

Meritvärdet har ökat tydligt sedan läsåret 2021/22 — från 214,6 till 232,5 poäng, en förbättring med 17,9 poäng.

Lärarbehörigheten är 33,9 %, klart under rikssnittet på 73,3 %. Det innebär att en relativt stor andel av undervisningen bedrivs av lärare utan formell behörighet i ämnet.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,1 och studiero 4,2. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,2. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.

Kontakt och adress

Järnvägsgatan 7, 26338 Höganäs

0734-343566

http://www.montessoriskolantellus.net

Visa på karta

Liknande skolor i Höganäs

Skolor i Höganäs med liknande meritvärde

Fler skolor i Höganäs

Relevanta topplistor

Ämnesbetyg 2025/26 — Montessoriskolan Tellus

Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.

Starka ämnen (snitt C eller högre): Engelska, Hem- och konsumentkunskap, Religionskunskap, Slöjd. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Kemi.

Vanliga frågor om Montessoriskolan Tellus

Vad är meritvärdet på Montessoriskolan Tellus?

Meritvärdet på Montessoriskolan Tellus är 232,5 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Montessoriskolan Tellus placerar sig över rikssnittet med 2,8 poäng.

Hur stor andel av lärarna på Montessoriskolan Tellus är behöriga?

På Montessoriskolan Tellus har 33,9 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Vilken typ av skola är Montessoriskolan Tellus?

Montessoriskolan Tellus är en friskola i Höganäs (Grundskola).

Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Montessoriskolan Tellus?

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,1 och studiero 4,2. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,2. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Hur har meritvärdet på Montessoriskolan Tellus förändrats de senaste åren?

Meritvärdet på Montessoriskolan Tellus var 214,6 poäng läsåret 2021/22 och 232,5 poäng läsåret 2025/26 — en ökning med 17,9 poäng under perioden.

Är Montessoriskolan Tellus en kommunal skola eller friskola?

Montessoriskolan Tellus är en friskola i Höganäs av typen Grundskola.

Mer statistik om Montessoriskolan Tellus

← Se alla skolor i Höganäs

Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →