Betygskartan
Meny

Dinglegymnasiet — gymnasium, betygspoäng 12,3

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Munkedal · Dingle

Gymnasium Friskola

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Dinglegymnasiet är en fristående gymnasieskola i Dingle med 1 nationellt program (1 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 12,3 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 12,1 poäng.

12,3 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 -1,6 mot snittet för alla program (oviktat)
64,4 % Behöriga lärare -13,3 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
80 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Yrkesprogram (1)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2021/22) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Naturbruksprogrammet 12,3 – 53,8 % 90–199 60
Introduktionsprogram (2)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever

Personal, gymnasiet på Dinglegymnasiet

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är 64,4 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 8,3 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,6 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
7,0 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,6 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
8,5 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) +1,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Dinglegymnasiet, Munkedal

Dinglegymnasiet är ett gymnasium (friskola) belägen i Dingle. Skolan tillhör Munkedal kommun.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 12,3 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,6 poäng.

Antagningspoängen (medel) för Naturbruksprogrammet är 198,5 poäng (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,6, studiero 7,0 och nöjdhet med skolan 8,5. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2021/22.

Kontakt och adress

Norra Kustvägen 11C Hus 3, 45561 Dingle

0524-42800

https://www.dinglegymnasiet.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Dinglegymnasiet

Närliggande skolor i Munkedal och Västra Götalands län

Fler skolor i Munkedal

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Dinglegymnasiet

Vilka gymnasieprogram finns på Dinglegymnasiet?

Dinglegymnasiet erbjuder 1 nationellt program: yrkesprogram (Naturbruksprogrammet).

Vad är betygspoängen på Dinglegymnasiet?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Dinglegymnasiet är 12,3 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.

Hur höga är antagningspoängen till Dinglegymnasiet?

Antagningspoängen (medel) för Naturbruksprogrammet är 198,5 poäng (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Dinglegymnasiet är behöriga?

Lärarbehörigheten är 64,4 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 8,3 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Dinglegymnasiet?

Dinglegymnasiet har omkring 80 elever (2025/26).

Vilken typ av skola är Dinglegymnasiet?

Dinglegymnasiet är en friskola i Munkedal (Gymnasium).

Mer statistik om Dinglegymnasiet

← Se alla skolor i Munkedal

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →