Betygskartan
Meny

Yrkesgymnasiet Munkedal — gymnasium, betygspoäng 12,1

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Munkedal

Gymnasium Friskola

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Yrkesgymnasiet Munkedal i Munkedal är en fristående gymnasieskola med 4 nationella program (4 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (1 av 4 program med redovisat värde) är 12,1 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 12,1 poäng.

12,1 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 -1,8 mot snittet för alla program (oviktat)
80,6 % Behöriga lärare + 2,9 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
120 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Yrkesprogram (4)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2021/22) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Fordons- och transportprogrammet 12,1 – 68,8 % 85–145 60
Bygg- och anläggningsprogrammet – – – 113–151 10
El- och energiprogrammet – – – 108–163 10
Försäljnings- och serviceprogrammet – – – 120–173 10
Introduktionsprogram (2)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 20 elever
  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 20 elever

Personal, gymnasiet på Yrkesgymnasiet Munkedal

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

80,6 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 13,5 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,9 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,5)
6,7 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,5)
7,9 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) +0,7 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (7,2)

Sammanfattning — Yrkesgymnasiet Munkedal, Munkedal

Yrkesgymnasiet Munkedal är ett gymnasium (friskola) belägen i Munkedal.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (1 av 4 program med redovisat värde) är 12,1 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,8 poäng.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 145 och 173 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,9, studiero 6,7 och nöjdhet med skolan 7,9. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2021/22.

Kontakt och adress

Stationsvägen 24, 45531 Munkedal

090-124600

http://www.larlingsgymnasiet.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Yrkesgymnasiet Munkedal

Närliggande skolor i Munkedal och Västra Götalands län

Fler skolor i Munkedal

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Yrkesgymnasiet Munkedal

Vilka gymnasieprogram finns på Yrkesgymnasiet Munkedal?

Yrkesgymnasiet Munkedal erbjuder 4 nationella program: yrkesprogram (Fordons- och transportprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet, El- och energiprogrammet, Försäljnings- och serviceprogrammet).

Vad är betygspoängen på Yrkesgymnasiet Munkedal?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Yrkesgymnasiet Munkedal är 12,1 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.

Hur höga är antagningspoängen till Yrkesgymnasiet Munkedal?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 145 och 173 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Yrkesgymnasiet Munkedal är behöriga?

80,6 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 13,5 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Yrkesgymnasiet Munkedal?

Yrkesgymnasiet Munkedal har omkring 120 elever (2025/26).

Vilken typ av skola är Yrkesgymnasiet Munkedal?

Yrkesgymnasiet Munkedal är en friskola i Munkedal (Gymnasium).

Mer statistik om Yrkesgymnasiet Munkedal

← Se alla skolor i Munkedal

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →