Betygskartan
Meny

Processtekniska Gymnasiet — gymnasium, betygspoäng 11,8

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Munkedal

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Processtekniska Gymnasiet i Munkedal är en kommunal gymnasieskola med 1 nationellt program (1 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 11,8 poäng (2020/21), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 12,1 poäng.

11,8 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2020/21 -2,1 mot snittet för alla program (oviktat)
56,9 % Behöriga lärare -20,8 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
40 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Yrkesprogram (1)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Industritekniska programmet 11,8 – – 125–196 40

Personal, gymnasiet på Processtekniska Gymnasiet

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är 56,9 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 11,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

9,1 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,8 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
6,8 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
8,2 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) +1,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Processtekniska Gymnasiet, Munkedal

Processtekniska Gymnasiet är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Munkedal.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 11,8 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 2,1 poäng.

Antagningspoängen (medel) för Industritekniska programmet är 195,7 poäng (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 9,1, studiero 6,8 och nöjdhet med skolan 8,2. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25.

Kontakt och adress

Bruksvägen 29, 45533 Munkedal

0524-18367

http://www.munkedal.se/process

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Processtekniska Gymnasiet

Närliggande skolor i Munkedal och Västra Götalands län

Fler skolor i Munkedal

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Processtekniska Gymnasiet

Vilka gymnasieprogram finns på Processtekniska Gymnasiet?

Processtekniska Gymnasiet erbjuder 1 nationellt program: yrkesprogram (Industritekniska programmet).

Vad är betygspoängen på Processtekniska Gymnasiet?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Processtekniska Gymnasiet är 11,8 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.

Hur höga är antagningspoängen till Processtekniska Gymnasiet?

Antagningspoängen (medel) för Industritekniska programmet är 195,7 poäng (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Processtekniska Gymnasiet är behöriga?

Lärarbehörigheten är 56,9 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 11,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Processtekniska Gymnasiet?

Processtekniska Gymnasiet har omkring 40 elever (2025/26).

Vilken typ av skola är Processtekniska Gymnasiet?

Processtekniska Gymnasiet är en kommunal skola i Munkedal (Gymnasium).

Mer statistik om Processtekniska Gymnasiet

← Se alla skolor i Munkedal

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →