Ekdalaskolan 7-9 — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Härryda · Mölnlycke
Grundskola åk 7–9
Ekdalaskolan 7-9 är en kommunal skola (grundskola) i Mölnlycke med ett meritvärde på 258,1 poäng läsåret 2025/26, klart över rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har ökat med 23,1 poäng sedan läsåret 2022/23. 87,9 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26).
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|
| 235,0 | 235,5 | 227,9 | 258,1 |
Betyg i årskurs 6
Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen.
SALSA: presterar Ekdalaskolan 7-9 som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 12 poäng sämre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 247 p · Faktiskt: 236 p · Avvikelse: -12 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen. Skolverket avrundar värdena var för sig, så avvikelsen kan skilja en poäng från differensen.
Baserat på elevernas bakgrund var det förväntade meritvärdet 247 poäng. Ekdalaskolan 7-9 uppnådde 236 poäng — 12 poäng under förväntan. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Ekdalaskolan 7-9
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
71,2 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare (rikssnitt: 73,3 %).
Skolan har i genomsnitt 11,3 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Ekdalaskolan 7-9, Härryda
Ekdalaskolan 7-9 är en grundskola (kommunal skola) belägen i Mölnlycke. Skolan tillhör Härryda kommun.
Skolans meritvärde är 258,1 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart över rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 28,4 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 245,9 poäng är meritvärdet högre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade skolan 12 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 247 poäng och skolan nådde 236 poäng.
Meritvärdet har ökat tydligt sedan läsåret 2022/23 — från 235,0 till 258,1 poäng, en förbättring med 23,1 poäng.
Lärarbehörigheten är 71,2 %, i linje med rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörigheten är 87,9 %, i linje med rikssnittet på 83,5 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,1, studiero 6,7 och nöjdhet med skolan 6,2. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 7,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Skolvägen 4, 43530 Mölnlycke
Visa på kartaLiknande skolor i Härryda
- Önnerödsskolan 4-9 249,9 p
- Båtsmansskolan 7-9 247,6 p
- Fagerhultsskolan 7-9 238,2 p
- Fridaskolan, Härryda 278,2 p
Skolor i Härryda med liknande meritvärde
Fler skolor i Härryda
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Ekdalaskolan 7-9
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Slöjd, Hem- och konsumentkunskap, Moderna språk, Geografi, Engelska, Bild, Idrott och hälsa, Samhällskunskap, Teknik. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Svenska som andraspråk.
Vanliga frågor om Ekdalaskolan 7-9
Vad är meritvärdet på Ekdalaskolan 7-9?
Meritvärdet på Ekdalaskolan 7-9 är 258,1 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Ekdalaskolan 7-9 placerar sig över rikssnittet med 28,4 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Ekdalaskolan 7-9 är behöriga?
På Ekdalaskolan 7-9 har 71,2 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Ekdalaskolan 7-9?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Ekdalaskolan 7-9 12 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 247, faktiskt 236 poäng).
Vilken typ av skola är Ekdalaskolan 7-9?
Ekdalaskolan 7-9 är en kommunal skola i Härryda (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Ekdalaskolan 7-9?
På Ekdalaskolan 7-9 är 87,9 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Ekdalaskolan 7-9?
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,1, studiero 6,7 och nöjdhet med skolan 6,2. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 7,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Ekdalaskolan 7-9
- Betyg och meritvärde åk 6
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — slöjd
- Se alla skolor i Sverige — hem- och konsumentkunskap
- Se alla skolor i Sverige — moderna språk
- Skolor i Härryda — slöjd
- Skolor i Härryda — hem- och konsumentkunskap
- Skolor i Härryda — moderna språk
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →