Betygskartan
Meny

Rävlandaskolan F-9 — betyg och meritvärde 2025/26

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .

Härryda · Rävlanda

Grundskola Kommunal

Grundskola åk 1–9 · Förskoleklass · Fritidshem · Öppen fritidsverksamhet

Skolans webbplats Jämför skola Skicka till partner

Rävlandaskolan F-9 är en kommunal skola (grundskola) i Rävlanda med ett meritvärde på 223,1 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Gymnasiebehörigheten är 79,6 %, vilket är under rikssnittet.

223,1 Meritvärde åk 9 Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p. 2025/26 -6,6 mot rikssnittet -22,8 mot kommunsnittet
74,3 % Behöriga lärare + 1,0 procentenheter mot rikssnittet
Meritvärde 2025/26 223,1 p
0 85 170 255 340

Meritvärdet är summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. A=20, B=17,5 … F=0. Max 340 p. Rikssnitt grundskola: 229,7 p. Rikssnittet avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26).

Gymnasiebehörighet per program

Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.

79,6 % Yrkesprogram (YR)
79,6 % Estetiska (ES)
79,6 % SA / EK / HU
77,8 % NA / TE

SALSA: presterar Rävlandaskolan F-9 som förväntat? (?)

SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.

Betygskartan har ingen SALSA-analys för den här skolenheten. Skolverket redovisar SALSA bara för skolenheter som har minst 15 elever i årskurs 9 och bakgrundsuppgifter om minst 75 procent av eleverna, så skolor utan årskurs 9 saknar alltid SALSA.

Behöriga lärare på Rävlandaskolan F-9

Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

74,3 % av undervisningen gavs av lärare med rätt behörighet i ämnet (rikssnitt: 73,3 %).

Skolan har i genomsnitt 10,9 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Sammanfattning — Rävlandaskolan F-9, Härryda

Rävlandaskolan F-9 är en grundskola (kommunal skola) belägen i Rävlanda. Skolan tillhör Härryda kommun.

Skolans meritvärde är 223,1 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 6,6 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 245,9 poäng är meritvärdet lägre.

Lärarbehörigheten är 74,3 %, i linje med rikssnittet på 73,3 %.

Gymnasiebehörigheten är 79,6 %, i linje med rikssnittet på 83,5 %.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.

Kontakt och adress

Sätilavägen 2, 43897 Rävlanda

031-7248520

http://www.harryda.se

Visa på karta

Liknande skolor i Härryda

Skolor i Härryda med liknande meritvärde

Fler skolor i Härryda

Relevanta topplistor

Ämnesbetyg 2025/26 — Rävlandaskolan F-9

Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.

Starka ämnen (snitt C eller högre): Teknik, Fysik, Idrott och hälsa, Historia, Bild, Musik, Slöjd. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Svenska, Matematik.

Vanliga frågor om Rävlandaskolan F-9

Vad är meritvärdet på Rävlandaskolan F-9?

Meritvärdet på Rävlandaskolan F-9 är 223,1 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Rävlandaskolan F-9 placerar sig under rikssnittet med 6,6 poäng.

Hur stor andel av lärarna på Rävlandaskolan F-9 är behöriga?

På Rävlandaskolan F-9 har 74,3 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Vilken typ av skola är Rävlandaskolan F-9?

Rävlandaskolan F-9 är en kommunal skola i Härryda (Grundskola).

Vad är gymnasiebehörigheten på Rävlandaskolan F-9?

På Rävlandaskolan F-9 är 79,6 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.

Är Rävlandaskolan F-9 en kommunal skola eller friskola?

Rävlandaskolan F-9 är en kommunal skola i Härryda av typen Grundskola.

Hur många elever per lärare har Rävlandaskolan F-9?

Rävlandaskolan F-9 har 10,9 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Mer statistik om Rävlandaskolan F-9

← Se alla skolor i Härryda

Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →