Fridagymnasiet i Mölnlycke — gymnasium, betygspoäng 13,0
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Härryda · Mölnlycke
Gymnasieskola
Fridagymnasiet i Mölnlycke är en fristående gymnasieskola i Mölnlycke med 4 nationella program (4 högskoleförberedande program). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,0 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 14,2 poäng. 80,7 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (14,0 p), lägst Teknikprogrammet (11,4 p).
Högskoleförberedande program (4)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekonomiprogrammet | 13,6 | 89,3 % | 88,9 % | 225–250 | 90 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 13,1 | 81,5 % | 78,6 % | 218–237 | 90 |
| Teknikprogrammet | 11,4 | 71,4 % | 58,8 % | 198–228 | 40 |
| Naturvetenskapsprogrammet | 14,0 | – | – | 185–230 | 30 |
Personal, gymnasiet på Fridagymnasiet i Mölnlycke
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
82,6 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 13,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Fridagymnasiet i Mölnlycke, Härryda
Fridagymnasiet i Mölnlycke är ett gymnasium (friskola) belägen i Mölnlycke. Skolan tillhör Härryda kommun.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,0 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,9 poäng.
80,7 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 228 och 250 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 7,9, studiero 5,7 och nöjdhet med skolan 6,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2021/22–2022/23.
Kontakt och adress
Kvarnbacken 4, 43542 Mölnlycke
Visa på kartaGymnasieskolor nära Fridagymnasiet i Mölnlycke
Närliggande skolor i Härryda
Fler skolor i Härryda
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Fridagymnasiet i Mölnlycke
Vilka gymnasieprogram finns på Fridagymnasiet i Mölnlycke?
Fridagymnasiet i Mölnlycke erbjuder 4 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Fridagymnasiet i Mölnlycke?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Fridagymnasiet i Mölnlycke är 13,0 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (14,0 p), lägst Teknikprogrammet (11,4 p).
Hur många av eleverna på Fridagymnasiet i Mölnlycke blir behöriga till högskolan?
80,7 % av eleverna på Fridagymnasiet i Mölnlycke är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Fridagymnasiet i Mölnlycke?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 228 och 250 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Fridagymnasiet i Mölnlycke är behöriga?
82,6 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 13,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Fridagymnasiet i Mölnlycke?
Fridagymnasiet i Mölnlycke har omkring 250 elever (2025/26).
Mer statistik om Fridagymnasiet i Mölnlycke
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →