Elinelundsskolan — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Malmö · Limhamn
Grundskola åk 1–9 · Förskoleklass · Fritidshem
Elinelundsskolan är en kommunal skola (grundskola) i Limhamn med ett meritvärde på 228,5 poäng läsåret 2025/26, något under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 8,6 poäng sedan läsåret 2023/24. 81,3 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Lärarbehörigheten är hög — 85,6 % av undervisningen gavs av behöriga lärare.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|
| 237,1 | 233,5 | 228,5 |
Betyg i årskurs 6
Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen.
SALSA: presterar Elinelundsskolan som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 12 poäng sämre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 249 p · Faktiskt: 237 p · Avvikelse: -12 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Elinelundsskolan ligger 12 poäng under förväntan för sin elevgrupp. Det förväntade meritvärdet (SALSA) var 249 poäng och skolan nådde 237 poäng. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Elinelundsskolan
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
85,6 % av undervisningen gavs av lärare med rätt behörighet — markant högre än rikssnittet på 73,3 %.
Skolan har i genomsnitt 14,9 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Elinelundsskolan, Malmö
Elinelundsskolan är en grundskola (kommunal skola) belägen i Limhamn. Skolan tillhör Malmö kommun.
Skolans meritvärde är 228,5 poäng (läsåret 2025/26), vilket är något under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 1,2 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 235,5 poäng är meritvärdet lägre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade skolan 12 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 249 poäng och skolan nådde 237 poäng.
Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2023/24 — från 237,1 till 228,5 poäng, en minskning med 8,6 poäng.
Lärarbehörigheten på skolan är hög — 85,6 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, är legitimerade och behöriga, att jämföra med rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörigheten är 81,3 %, i linje med rikssnittet på 83,5 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,0, studiero 6,2 och nöjdhet med skolan 5,7. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,2. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Ladugårdsgatan 1A, 21633 Limhamn
Visa på kartaLiknande skolor i Malmö
- Augustenborgsskolan 227,8 p
- JENSEN grundskola Malmö 2 230,2 p
- Stenkulaskolan 232,5 p
- Söderkullaskolan 224,1 p
Skolor i Malmö med liknande meritvärde
Fler skolor i Malmö
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Elinelundsskolan
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Hem- och konsumentkunskap, Musik, Slöjd, Bild, Engelska. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Kemi, Fysik, Geografi, Matematik, Svenska som andraspråk.
Vanliga frågor om Elinelundsskolan
Vad är meritvärdet på Elinelundsskolan?
Meritvärdet på Elinelundsskolan är 228,5 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Elinelundsskolan placerar sig under rikssnittet med 1,2 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Elinelundsskolan är behöriga?
På Elinelundsskolan har 85,6 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Elinelundsskolan?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Elinelundsskolan 12 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 249, faktiskt 237 poäng).
Vilken typ av skola är Elinelundsskolan?
Elinelundsskolan är en kommunal skola i Malmö (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Elinelundsskolan?
På Elinelundsskolan är 81,3 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Elinelundsskolan?
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,0, studiero 6,2 och nöjdhet med skolan 5,7. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,2. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Elinelundsskolan
- Betyg och meritvärde åk 6
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — hem- och konsumentkunskap
- Se alla skolor i Sverige — musik
- Se alla skolor i Sverige — slöjd
- Skolor i Malmö — hem- och konsumentkunskap
- Skolor i Malmö — musik
- Skolor i Malmö — slöjd
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →